Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժը ներկայացնող՝ Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունից Անկարայի քաղաքապետ Մասուր Յավաշը, ով հայտնի է իր ազգայնամետ դիրքորոշմամբ, արձագանքել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին արած հայտարարությանը։
«Նեթանյահուն, որը պատմության մեջ է մտել որպես մարդկության դեմ հանցագործությունների հեղինակ՝ տարիներ շարունակ պաղեստինցի ժողովրդի նկատմամբ գործադրած օկուպացիայի, կոտորածի և ճնշումների միջոցով, թիրախավորում է մեր երկիրը՝ խեղաթյուրելով 1915 թվականի իրադարձությունները, ինչը երեսպաշտության, կոռուպցիայի և անամոթության ամենաակնհայտ ցուցիչն է»,– գրել է Յավաշը X-ում իր միկրոբլոգում։
Ըստ նրա՝ «Գազայում հազարավոր անմեղ երեխաների, կանանց և խաղաղ բնակիչների կոտորած, սովն ու ծարավը որպես զենք օգտագործած և հիվանդանոցներն ու դպրոցները ոչնչացրած անձն իրավունք չունի մարդկության մասին մի խոսք անգամ ասելու»։
«Թուրք ազգը երբեք չի հաշտվի իր պատմության խեղաթյուրման հետ։ Ես խստորեն դատապարտում եմ Նեթանյահուի հայտարարություններն ու ևս մեկ անգամ ընդգծում, որ ստերը չեն կարող լվանալ անմեղ մարդկանց արյունը իր ձեռքերից»,– հայտարարել է Անկարայի քաղաքապետը, հայտնում է Factor.am-ը։
Դրանից առաջ էլ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը էր կոշտ արձագանքել Նեթանյահուի հայտարարությանը՝ հերթական անգամ մերժելով Հայոց ցեղասպանության փաստը։

Mansur Yavaş, Mayor of Ankara from Turkey’s main opposition Republican People's Party (CHP), known for his nationalist stance, has responded to Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu’s recent statement on recognizing the Armenian Genocide.
“Netanyahu, who will go down in history as a perpetrator of crimes against humanity through years of occupation, massacre, and oppression against the Palestinian people, targets our country by distorting the events of 1915 — an act that represents the clearest example of hypocrisy, corruption, and shamelessness,” Yavaş wrote in a post on X.
According to him, “a person who has massacred thousands of innocent children, women, and civilians in Gaza, used starvation and thirst as weapons, and destroyed hospitals and schools has no right to speak a word about humanity.”
“The Turkish nation will never reconcile with the distortion of its history. I strongly condemn Netanyahu’s statements and once again stress that lies cannot wash away the blood of innocent people from his hands,” declared the Ankara mayor, as reported by Factor.am.