Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ընթացքում գոհունակություն է հայտնել, որ հանդիպելու հնարավորություն է ստեղծվել, քանի որ քննարկելու մի շարք հարցեր են կուտակվել, որոնք առնչվում են թե՛ ռուս-հայկական հարաբերություններին, թե՛ տարածաշրջանային իրավիճակին։
Նա հույս է հայտնել, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում զրույցը կլինի բովանդակալից և օգտակար երկու կողմերի համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու և հնարավորություն ունենալու զրուցելու այսօրվա և վաղվա միջոցառման շրջանակներում։ Վաղուց չէինք հանդիպել, կուտակվել են բազմաթիվ հարցեր՝ երկկողմ, տարածաշրջանային, միջազգային։ Հույս ունեմ՝ մեր այսօրվա հանդիպումը… կլինի օգտակար և բովանդակալից։ Ուրախ եմ Ձեզ տեսնել», — ասել է Պուտինը՝ սկսելով հանդիպումը։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի զրույցը տեղի է ունեցել դեմ առ դեմ։ Նրա խոսքով՝ երկու առաջնորդները առանձնազրույց են ունեցել՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովն անցնում է Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում՝ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։ Միջոցառմանը մասնակցում են ավելի քան 20 օտարերկրյա պետությունների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի նախագահը, ինչպես նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։

During a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin expressed satisfaction that the two had the opportunity to meet, noting that many topics had accumulated for discussion, including those related to Russian-Armenian relations and the broader regional situation.
He added that he hoped the conversation, held within the framework of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit, would be substantive and beneficial for both sides, according to RIA Novosti.
“Very glad to see you and to have this opportunity to speak during today’s and tomorrow’s events. It’s been a while since we last met. A lot of issues have piled up—bilateral, regional, international. I hope today’s meeting will be useful and substantial. Happy to see you,” Putin said at the start of the meeting.
Kremlin spokesperson Dmitry Peskov confirmed that the conversation between President Putin and Prime Minister Pashinyan took place face-to-face. He noted that the two leaders held a private discussion on the sidelines of the SCO summit.
The Shanghai Cooperation Organization summit is being held in Tianjin, China, from August 31 to September 1, with more than 20 foreign heads of state in attendance, including the Russian president, along with representatives of various international organizations.