Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ընթացքում գոհունակություն է հայտնել, որ հանդիպելու հնարավորություն է ստեղծվել, քանի որ քննարկելու մի շարք հարցեր են կուտակվել, որոնք առնչվում են թե՛ ռուս-հայկական հարաբերություններին, թե՛ տարածաշրջանային իրավիճակին։
Նա հույս է հայտնել, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում զրույցը կլինի բովանդակալից և օգտակար երկու կողմերի համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու և հնարավորություն ունենալու զրուցելու այսօրվա և վաղվա միջոցառման շրջանակներում։ Վաղուց չէինք հանդիպել, կուտակվել են բազմաթիվ հարցեր՝ երկկողմ, տարածաշրջանային, միջազգային։ Հույս ունեմ՝ մեր այսօրվա հանդիպումը… կլինի օգտակար և բովանդակալից։ Ուրախ եմ Ձեզ տեսնել», — ասել է Պուտինը՝ սկսելով հանդիպումը։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի զրույցը տեղի է ունեցել դեմ առ դեմ։ Նրա խոսքով՝ երկու առաջնորդները առանձնազրույց են ունեցել՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովն անցնում է Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում՝ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։ Միջոցառմանը մասնակցում են ավելի քան 20 օտարերկրյա պետությունների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի նախագահը, ինչպես նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։

1 Сентябрь 2025 - 07:40 AMT
Президент России Владимир Путин во время встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном выразил удовлетворение возможностью провести переговоры, отметив, что накопилось множество тем для обсуждения — как в контексте российско-армянских отношений, так и с точки зрения региональной повестки.
Он выразил надежду, что беседа в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества будет содержательной и полезной для обеих сторон, сообщает «РИА Новости».
«Очень рад вас видеть и иметь возможность пообщаться в рамках сегодняшнего и завтрашнего мероприятий. Мы давно не встречались, накопилось множество вопросов — двусторонних, региональных, международных. Надеюсь, наша сегодняшняя встреча будет полезной и содержательной. Рад вас видеть», — сказал Путин в начале беседы.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что разговор Владимира Путина и Никола Пашиняна прошёл в формате тет-а-тет. По его словам, лидеры провели личную встречу на полях саммита ШОС.
Саммит Шанхайской организации сотрудничества проходит в китайском городе Тяньцзинь с 31 августа по 1 сентября. В мероприятии участвуют более 20 глав иностранных государств, включая президента России, а также представители различных международных организаций.