Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն հայտնել է, որ սեպտեմբերի 1–ին ԵԱՀԿ նախարարների խորհուրդը որոշել է դադարեցնել Մինսկի գործընթացի և կապակցված կառույցների՝ գործող նախագահության անձնական ներկայացուցչի և Գերագույն պլանավորման խմբի գործունեությունը, հայտնում է Minval.az-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ բոլոր որոշումներն անվավեր են հայտարարվել:
«ԵԱՀԿ‑ի բոլոր որոշումները, որոնք առնչվում են նախկին հայ‑ադրբեջանական հակամարտությանը, համարվում են անվավեր»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մանդատ ունեցող Մինսկի խումբը լուծարելու պահանջը Ադրբեջանի իշխանություններն էին առաջ քաշել։ Օգոստոսի 8–ին Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Միրզոյանն ու Բայրամովը համատեղ դիմել էին ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով:

According to Minval.az, on September 1, the OSCE Ministerial Council decided to halt the activities of the Minsk process, including the personal representative of the chair-in-office and the High-Level Planning Group.
“All OSCE decisions related to the former Armenian-Azerbaijani conflict are considered invalid,” the statement said.
The dissolution of the Minsk Group, which had held the mandate to mediate the Nagorno-Karabakh conflict, was a longstanding demand of the Azerbaijani government.
On August 8, during talks in Washington, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov jointly appealed to the OSCE to formally dissolve the Minsk Group.