Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում անցկացվող Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ, ասել է, որ Իրանը հայտնել է իր աջակցությունն Ադրբեջանին և Հայաստանին միջև խաղաղ համաձայնագրին, որը նպատակ ունի ամրապնդել կայունությունն ու խաղաղությունը տարածաշրջանում։
Նա նաև ասել է, որ Թեհրանը դեմ է Հարավային Կովկասի գործերին ցանկացած արտաքին միջամտությանը։ Նա ընդգծել է, որ հենց այս սկզբունքի վրա է հիմնված Իրանի ձգտումը զարգացնել և խորացնել համագործակցությունն իր հարևանների հետ, հայտնում է Minval.az-ը։
«Իրանի և Թուրքիայի միջև ապրանքաշրջանառության ավելացման համար անհրաժեշտ է պարզեցնել բանկային և մաքսային համագործակցությունը։ Իրանը պատրաստ է աջակցել մեր երկրների միջև հարաբերությունների բարելավման գործընթացի արագացմանն ու փոխադարձ համագործակցության զարգացմանը խոչընդոտող ցանկացած արգելքի վերացմանը», — նշել է Իրանի նախագահը։

В рамках проходящего в Китае саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) президент Ирана Масуд Пезешкиан в беседе с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом подтвердил, что Иран поддерживает подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, направленного на укрепление стабильности и мира в регионе.
Он также подчеркнул, что Тегеран выступает против любого внешнего вмешательства в дела Южного Кавказа. По словам Пезешкиана, именно на этом принципе строится стремление Ирана развивать и углублять сотрудничество со своими соседями, сообщает Minval.az .
Комментируя экономические отношения, он отметил: «Для увеличения товарооборота между Ираном и Турцией необходимо упростить банковское и таможенное сотрудничество. Иран готов содействовать ускорению улучшения двусторонних отношений и устранению любых препятствий, мешающих взаимному сотрудничеству».
На этой встрече в присутствии лидеров стран и американской стороны министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов предварительно подписали проект соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».