Թուրքիայի իշխանությունները արձագանքել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և դրա ուղեկցող կառույցների կազմալուծման վերաբերյալ որոշմանը՝ ողջունելով այն։
«Մենք ողջունում ենք ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ին ընդունված որոշումը՝ լուծարելու Մինսկի խումբը և դրան կից կառույցները։ Այս պատմական որոշումը, որը հնարավոր է դարձել երկու երկրների համատեղ ջանքերի շնորհիվ, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի կարևորագույն հանգրվաններից մեկն է»,- ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ, հայտնում է Factor.am-ը։
Սեպտեմբերի 1–ին ԵԱՀԿ Նախարարական խորհուրդը միաձայնությամբ՝ 57 անդամ երկրների համաձայնությամբ, որոշում է կայացրել դադարեցնել Մինսկի գործընթացը և դրա ներքո գործող բոլոր կառույցների աշխատանքը։

The Turkish government has welcomed the decision to dismantle the OSCE Minsk Group and its associated structures.
“We welcome the decision adopted on September 1, 2025, by the OSCE Ministerial Council to dissolve the Minsk Group and its accompanying mechanisms. This historic decision, made possible through the joint efforts of the two countries, marks one of the most significant milestones in the peace process between Azerbaijan and Armenia,” reads a statement from the Turkish Foreign Ministry, as reported by Factor.am .
On September 1, the OSCE Ministerial Council unanimously decided—with the agreement of all 57 member states—to terminate the Minsk Process and cease all related institutional activities.