Հայաստանում էլեկտրամոբիլներ ունեցող քաղաքացիները կկարողանան լիցքավորել իրենց մեքենաները՝ առանց լիցքավորման կայանի համար առանձին բաժանորդային պայմանագիր կնքելու։ «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկվող փոփոխությունների նախագիծը, որի համահեղինակներն են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանը, Արուսյակ Մանավազյանը և Ալեն Սիմոնյանը, արժանացել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը և շուտով կքննարկվի լիագումար նիստում։
Օրինագծի համաձայն՝ եթե քաղաքացիների տներում լիցքավորման արդյունքում էլեկտրաէներգիայի սպառումը չի գերազանցում թույլատրելի բեռը (10 կՎտ) և չի առաջացնում էլեկտրական անջատիչի անջատում, ապա հնարավոր կլինի լիցքավորում կատարել՝ առանց նոր հաշվիչ տեղադրելու։ Սա նշանակում է, որ լիցքավորումը կարելի է իրականացնել առկա հաշվիչի միջոցով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նույն դրույթները տարածվում են նաև բիզնեսի վրա․ խանութներ կամ սրճարաններ ունեցող ձեռնարկատերերը ևս կկարողանան տեղադրել լիցքավորիչ՝ առանց նոր պայմանագրի անհրաժեշտության։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանն ուշադրություն է հրավիրել այն խնդրին, որ նախագծով չի լուծվում բնակարաններից ավտոտնակներ անցկացվող ինքնակամ միացումների հարցը։ Նրա խոսքով՝ բակերում շատ դեպքերում էլեկտրալարերը պատահականորեն են անցկացվում, ինչը վտանգ է ստեղծում բնակիչների համար։ Ավետիսյանը հորդորել է այս հարցը ևս ներառել օրենսդրական փաթեթում։
Բացի այդ, օրինագիծը հստակեցնում է 2018–2022 թվականներին կառուցված մինչև 500 կՎտ հզորությամբ ինքնավար էլեկտրակայանների կարգավիճակը։ Նոր դրույթներով, այժմ նման կայանների առավելագույն թույլատրելի հզորությունը սահմանվում է 150 կՎտ։

In Armenia, citizens with electric vehicles will be able to charge their cars without signing a separate subscription contract for charging stations. The proposed amendments to the Law on Energy, co-authored by Civil Contract faction MPs Tsovinar Vardanyan, Arusyak Manavazyan, and Alen Simonyan, have been approved by the Standing Committee on Economic Affairs and will soon be discussed at a plenary session.
According to the draft, if electricity consumption during charging does not exceed the permissible load (10 kW) and does not trigger a circuit breaker, charging will be possible without installing a new meter. This means charging can be done using the existing household meter, Sputnik Armenia reports.
The same provisions extend to businesses: shop or café owners will also be able to install chargers without requiring a new contract.
Opposition MP Tadevos Avetisyan (Hayastan Alliance) noted, however, that the draft does not address the issue of unauthorized connections from apartments to garages. He warned that in many courtyards, electrical wires are installed haphazardly, creating safety risks for residents, and urged lawmakers to include this matter in the legislative package.
In addition, the bill clarifies the status of autonomous power plants of up to 500 kW built between 2018 and 2022. Under the new provisions, the maximum permitted capacity for such plants will now be set at 150 kW.