44-օրյա պատերազմի ընթացքում գերեվարված և ներկայումս Բաքվի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքջյանի ընտանիքը ահազանգել է, որ նա արդեն 20 օր է հացադուլի մեջ է։
Այդ մասին հայտնել է նրա կինը՝ Լուսիանա Մինասյանը, հրապարակմամբ, գրում է «Փաստինֆոն»։
«Երկար սպասված ազատ արձակման մասին լավ լուրեր լսելու փոխարեն, Բաքվից այսօր ստացված զանգը բացահայտեց, որ նա 20 օր է՝ հացադուլ է անում։ Այն, ինչ պետք է լիներ հույսի մի պահ, վերածվել է անտանելի տխրության և վախի»,–նշել է կինը։
Lիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանը ընտանիքի հետ 2020-ին տեղափոխվել էր Արցախ՝ այնտեղ բնակվելու նպատակով։ Նոյեմբերի 10-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի մասին համաձայնագրի կնքման հաջորդ օրը, Վիգենը որոշել էր հեռանալ Շուշիի իր տնից, բայց առևանգվեց ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների կողմից։ 44-օրյա պատերազմի հետևանքները հետազոտող «Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնն» իր զեկույցում նշել էր, որ պատերազմի ընթացքում ռազմական գործողությունների չմասնակցած Վիգենը 2021 թվականի հունիսի 14-ին Բաքվի զինվորական դատարանի կողմից դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։

The family of Vigen Euljekjian, who was captured during the 44-day war and is currently held in a Baku prison, has reported that he has been on a hunger strike for 20 days.
His wife, Luciana Minasyan, announced the news in a statement, writes Pastinfo.
“Instead of hearing long-awaited good news about his release, today’s call from Baku revealed that he has been on hunger strike for 20 days. What should have been a moment of hope has turned into unbearable sadness and fear,” she said.
Lebanese-Armenian Vigen Euljekjian moved with his family to Artsakh in 2020 to settle there. On November 10, the day after the signing of the ceasefire agreement between Armenia and Azerbaijan, he decided to leave his home in Shushi but was abducted by Azerbaijani special forces. According to a report by the Center for Truth and Justice, which investigated the consequences of the 44-day war, Vigen did not take part in hostilities during the war. On June 14, 2021, the Baku Military Court sentenced him to 20 years in prison.