«Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսող նոր օրինագծով առաջարկվում է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո Կադաստրի կոմիտե ներկայացված ու կազմված բոլոր փաստաթղթերը պահպանվեն բացառապես էլեկտրոնային ձևաչափով։ Այդ մասին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 2-ին կայացած նիստում հայտարարել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը՝ ներկայացնելով համապատասխան օրենսդրական նախագիծը։
Բանախոսը շեշտել է, որ օրինագծի ընդունման դեպքում զգալիորեն կաճի էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության ծավալը, ինչը թույլ կտա նվազեցնել թղթային արխիվների անհրաժեշտությունը։
Օրինագծով առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերում։ Ըստ այդմ՝ անշարժ գույքի պետական ռեգիստր դիմելու հիմնական միջոցը պետք է դառնա Կադաստրի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքի էլեկտրոնային համակարգը, իսկ սպասարկման գրասենյակներում դիմելը դիտարկվի որպես բացառություն՝ օրենքով հստակ սահմանված դեպքերում։
Փաստաթղթերի ներկայացման գործընթացում ևս նախատեսվում է փոփոխություն՝ օրենքով սահմանվելու է կարգ, ըստ որի Կադաստրի կոմիտե ներկայացված թղթային փաստաթղթերը պետք է վերափոխվեն թվային ձևաչափի՝ դառնալով կադաստրային գործի մաս։

2 Сентябрь 2025 - 12:28 AMT
Новый законопроект о внесении изменений в закон «О государственной регистрации прав на имущество» предусматривает, что с 1 января 2026 года все документы, представленные в Комитет кадастра и составленные им, будут храниться исключительно в электронном формате.
Об этом заявил председатель Комитета кадастра Сурен Товмасян, представив проект закона на заседании постоянной комиссии Национального собрания по экономическим вопросам 2 сентября.
По его словам, принятие законопроекта значительно увеличит объём электронного документооборота и позволит сократить необходимость в бумажных архивах.
Законопроектом предлагается внести изменения в части 1 и 3 статьи 24 закона. Согласно поправкам, основным способом обращения в Государственный реестр недвижимости станет электронная система на официальном сайте кадастра, а подача заявлений в сервисных офисах будет рассматриваться как исключение, чётко определённое законом.
Также изменится процесс представления документов: бумажные документы, поданные в кадастр, должны будут преобразовываться в цифровой формат и становиться частью электронного кадастрового дела.