«Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսող նոր օրինագծով առաջարկվում է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո Կադաստրի կոմիտե ներկայացված ու կազմված բոլոր փաստաթղթերը պահպանվեն բացառապես էլեկտրոնային ձևաչափով։ Այդ մասին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 2-ին կայացած նիստում հայտարարել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը՝ ներկայացնելով համապատասխան օրենսդրական նախագիծը։
Բանախոսը շեշտել է, որ օրինագծի ընդունման դեպքում զգալիորեն կաճի էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության ծավալը, ինչը թույլ կտա նվազեցնել թղթային արխիվների անհրաժեշտությունը։
Օրինագծով առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերում։ Ըստ այդմ՝ անշարժ գույքի պետական ռեգիստր դիմելու հիմնական միջոցը պետք է դառնա Կադաստրի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքի էլեկտրոնային համակարգը, իսկ սպասարկման գրասենյակներում դիմելը դիտարկվի որպես բացառություն՝ օրենքով հստակ սահմանված դեպքերում։
Փաստաթղթերի ներկայացման գործընթացում ևս նախատեսվում է փոփոխություն՝ օրենքով սահմանվելու է կարգ, ըստ որի Կադաստրի կոմիտե ներկայացված թղթային փաստաթղթերը պետք է վերափոխվեն թվային ձևաչափի՝ դառնալով կադաստրային գործի մաս։

A new draft law amending the Law on State Registration of Rights to Property proposes that starting from January 1, 2026, all documents submitted to and issued by the Cadastre Committee be stored exclusively in electronic format.
The proposal was presented at the September 2 session of the National Assembly’s Standing Committee on Economic Affairs by Suren Tovmasyan, head of the Cadastre Committee.
He emphasized that adoption of the bill would significantly expand electronic document circulation and reduce the need for paper archives.
The bill suggests amending Article 24, Parts 1 and 3, of the law. Accordingly, the primary way of applying to the State Register of Real Estate will be through the electronic system available on the Cadastre’s official website, while in-person applications at service offices will be considered exceptions permitted by law.
The process for submitting documents will also be modified: paper documents presented to the Cadastre must be digitized and included in the electronic property file.