Ադրբեջանի կառավարության որոշմամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն` ԿԽՄԿ–ն 2025 թ․ սեպտեմբերի 3-ից կդադարեցնի իր պատվիրակության գործունեությունն Ադրբեջանում։ Այդ մաիսն ասվում է կոմիտեի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ «Ադրբեջանի իշխանություններն են ապահովելու պահվող անձանց ու նրանց ընտանիքների միջև կապը»։
«Մենք հասկանում ենք, որ մեր գրասենյակի փակումը կարող է անորոշության և մտահոգության առիթ հանդիսանալ այն ընտանիքների համար, որոնք իրենց պահվող հարազատների մասին լուր ստանալու հարցում ապավինում էին ԿԽՄԿ-ին։ Այս գործառույթը ստանձնել են Ադրբեջանի իշխանությունները և շարունակելու են ապահովել այս անձանց ու նրանց ընտանիքների միջև կապը։ ԿԽՄԿ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ Միջազգային մարդասիրական իրավունքով հովանավորվող անձանց աջակցությանը։
Մեր երկխոսությունը Ադրբեջանի իշխանությունների հետ շարունակվում է՝ համաձայն ԿԽՄԿ հանձնագրի և Ժնևի կոնվենցիաներով սահմանված պարտավորությունների։
Ադրբեջանում մյուս բոլոր գործողությունները, օրինակ՝ անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին ցուցաբերվող աջակցությունը, փոխանցվել են ազգային իշխանություններին։ Ադրբեջանի Հանրապետության Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը շարունակելու է իրականացնել մարդկային աճյունների որոնմանն ու նույնականացմանն ուղղված աշխատանքները։
Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի պետական հանձնաժողովների միջև համագործակցությանը և հույս հայտնում, որ նրանց համատեղ ջանքերը երկար սպասված պատասխաններ կտրամադրեն անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին։ Որպես չեզոք միջնորդ, երկու կողմերի ցանկության դեպքում մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց միջև երկխոսությանը և գործողությունների
Նշվում է, որ ԿԽՄԿ ներգրավվածությունն ու ֆիզիկական ներկայությունը որևէ երկրում մշտապես պայմանավորված է տեղի իշխանությունների համաձայնությամբ։
Նշվում է նաև, որ կազմակերպությունն իրավասու չէ մեկնաբանելու Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ընդունված որոշումը։

By decision of the Azerbaijani government, the International Committee of the Red Cross (ICRC) will end its delegation’s activities in Azerbaijan starting September 3, 2025, according to a statement by the organization.
The ICRC noted that “the Azerbaijani authorities will ensure communication between detainees and their families.”
“We understand that the closure of our office may cause uncertainty and concern for families who relied on the ICRC to receive news about their detained relatives. This function has been assumed by the Azerbaijani authorities, who will continue ensuring communication between these individuals and their families. The ICRC remains committed to supporting persons protected under international humanitarian law.
Our dialogue with the Azerbaijani authorities continues in line with the ICRC’s mandate and the obligations set forth by the Geneva Conventions.
Other activities in Azerbaijan, such as support for families of the missing, have been handed over to national authorities. The State Commission on Prisoners of War, Hostages, and Missing Persons of Azerbaijan will continue efforts to search for and identify human remains.
We support cooperation between the state commissions of Azerbaijan and Armenia and hope their joint efforts will provide long-awaited answers to the families of the missing. As a neutral intermediary, we remain ready to assist dialogue and activities between the two sides, should they request it,” the statement said.
The ICRC stressed that its involvement and physical presence in any country always depend on the agreement of local authorities. The organization added that it is not in a position to comment on the Azerbaijani government’s decision.