Ադրբեջանի կառավարության որոշմամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն` ԿԽՄԿ–ն 2025 թ․ սեպտեմբերի 3-ից կդադարեցնի իր պատվիրակության գործունեությունն Ադրբեջանում։ Այդ մաիսն ասվում է կոմիտեի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ «Ադրբեջանի իշխանություններն են ապահովելու պահվող անձանց ու նրանց ընտանիքների միջև կապը»։
«Մենք հասկանում ենք, որ մեր գրասենյակի փակումը կարող է անորոշության և մտահոգության առիթ հանդիսանալ այն ընտանիքների համար, որոնք իրենց պահվող հարազատների մասին լուր ստանալու հարցում ապավինում էին ԿԽՄԿ-ին։ Այս գործառույթը ստանձնել են Ադրբեջանի իշխանությունները և շարունակելու են ապահովել այս անձանց ու նրանց ընտանիքների միջև կապը։ ԿԽՄԿ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ Միջազգային մարդասիրական իրավունքով հովանավորվող անձանց աջակցությանը։
Մեր երկխոսությունը Ադրբեջանի իշխանությունների հետ շարունակվում է՝ համաձայն ԿԽՄԿ հանձնագրի և Ժնևի կոնվենցիաներով սահմանված պարտավորությունների։
Ադրբեջանում մյուս բոլոր գործողությունները, օրինակ՝ անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին ցուցաբերվող աջակցությունը, փոխանցվել են ազգային իշխանություններին։ Ադրբեջանի Հանրապետության Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը շարունակելու է իրականացնել մարդկային աճյունների որոնմանն ու նույնականացմանն ուղղված աշխատանքները։
Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի պետական հանձնաժողովների միջև համագործակցությանը և հույս հայտնում, որ նրանց համատեղ ջանքերը երկար սպասված պատասխաններ կտրամադրեն անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին։ Որպես չեզոք միջնորդ, երկու կողմերի ցանկության դեպքում մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց միջև երկխոսությանը և գործողությունների
Նշվում է, որ ԿԽՄԿ ներգրավվածությունն ու ֆիզիկական ներկայությունը որևէ երկրում մշտապես պայմանավորված է տեղի իշխանությունների համաձայնությամբ։
Նշվում է նաև, որ կազմակերպությունն իրավասու չէ մեկնաբանելու Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ընդունված որոշումը։

По решению правительства Азербайджана Международный комитет Красного Креста (МККК) прекращает деятельность своей делегации в стране с 3 сентября 2025 года, говорится в заявлении организации.
Отмечается, что «связь между удерживаемыми лицами и их семьями будут обеспечивать азербайджанские власти».
«Мы понимаем, что закрытие нашего офиса может вызвать неопределённость и тревогу у семей, которые полагались на МККК для получения новостей о своих родственниках. Теперь эту функцию взяли на себя азербайджанские власти, которые продолжат обеспечивать связь между пленными и их семьями. МККК остаётся приверженным поддержке лиц, находящихся под защитой международного гуманитарного права.
Наш диалог с властями Азербайджана продолжается в соответствии с мандатом МККК и обязательствами, закреплёнными Женевскими конвенциями.
Все остальные действия МККК в Азербайджане, включая помощь семьям пропавших без вести, переданы национальным органам. Государственная комиссия Азербайджана по военнопленным, заложникам и пропавшим без вести продолжит работу по поиску и идентификации человеческих останков.
Мы поддерживаем сотрудничество государственных комиссий Азербайджана и Армении и надеемся, что их совместные усилия дадут долгожданные ответы семьям пропавших без вести. В качестве нейтрального посредника мы готовы содействовать их диалогу и совместным действиям при наличии соответствующего запроса», — говорится в заявлении.
В МККК подчеркнули, что его присутствие в любой стране всегда зависит от согласия местных властей. Организация также отметила, что не уполномочена комментировать решение азербайджанских властей.