Պեկին կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է անցկացրել Ասիական ենթակառուցվածքային ներդրումների բանկի (ԵՆԱԲ) նախագահ Ծին Լիցզյունի հետ։
Վարչապետը ընդգծել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՆԱԲ-ին նոր հնարավորություններ է ստեղծում ներդրումային նախաձեռնությունների իրականացման համար։ Երկուստեք շեշտվել է, որ համագործակցությունը կարող է կարևոր դեր ունենալ ենթակառուցվածքային ծրագրերի առաջխաղացման գործում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ աշխատանքի հնարավոր ուղղությունները՝ ներառյալ տրանսպորտային, էներգետիկ և կապի ենթակառուցվածքների զարգացման նախագծերը։ Փաշինյանը նաև ներկայացրել է Ակադեմիական քաղաքի ծրագիրը՝ առանձնահատուկ կարևորելով բանկի մասնակցությունը որպես ներդրող։
Ծին Լիցզյունը նշել է, որ ԵՆԱԲ-ը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի տնտեսական և գիտակրթական առաջընթացին՝ ներդրումներ ուղղելով այն ծրագրերին, որոնք կնպաստեն երկարաժամկետ աճին և տարածաշրջանային կապերի ամրապնդմանը։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել աշխատանքները՝ նպատակ ունենալով խորացնել գործակցությունը։

Во время рабочей поездки в Пекин премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с президентом Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (ЕАИБ) Цзинь Лицзюнем.
Пашинян подчеркнул, что членство Армении в ЕАИБ открывает новые перспективы для реализации инвестиционных инициатив. Обе стороны отметили, что сотрудничество может сыграть важную роль в продвижении инфраструктурных проектов.
В ходе встречи обсуждались возможные направления совместной работы, включая проекты в сфере транспорта, энергетики и связи. Пашинян также представил проект Академического города, особо отметив значимость участия банка в качестве инвестора.
Цзинь Лицзюнь заявил, что ЕАИБ готов поддержать экономическое и научно-образовательное развитие Армении, инвестируя в программы, способствующие долгосрочному росту и укреплению региональных связей.