«Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահ Սեդրակ Առուստամյանը պահանջում է սնանկ ճանաչել նույն կոնցեռնի հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանին պատանող «Եվրասիա-Մուլտի Թրեյդ Քոմփանի» ՍՊ ընկերությունը։ Սնանկ ճանաչելու դիմումը դատարան է ներկայացվել օրեր առաջ՝ օգոստոսի 25-ին (ՍնԴ/2695/04/25, դատավոր՝ Ինգա Բարսեղյան), հայտնում է Factor.am-ը։
Պետտուրքի գումարը 1 մլն դրամ է։ Թե ինչ հիմքով է Առուստամյանը պահանջում սնանկ ճանաչել ընկերությունը, դատական գործից դեռ պարզ չէ։
Ուշագրավ է, որ մոտ 3 ամիս առաջ՝ այս տարվա հունիսին, Կոտայքի մարզի դատարանը բավարարել էր «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ի հայցը՝ «Եվրասիա-Մուլտի Թրեյդ Քոմփանի»-ից գումար բռնագանձելու մասին։ Ըստ Դատալեքսի՝ «Եվրասիա – Մուլտի թրեյդ Քոմփանի»-ն զբաղվում է Իրանից ապրանքների ներմուծմամբ։ Ընկերությունը դրանք պահատվության է հանձնում «Հարավային տերմինալ»-ին` մինչև իր փաստաթղթերի կարգավորումը։ Հերթական անգամ՝ 2023-ի մայիսին որոշակի ապրանքներ «տրանզիտային դեկլարացիաներով» «Հարավային տերմինալ»-ին պահատվության է հանձնել, սակայն 2024թ. հուլիսից սկսած չի վճարել դրա դիմաց, գույքն էլ դեռ գտնվում է պահեստներում։ Ընկերության պարտքը մոտ 2 մլն դրամ է։
Ըստ էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների՝ Գագիկ Ծառուկյանը «Եվրասիա-Մուլտի Թրեյդ Քոմփանի» ընկերության 50 % բաժնետերն է, մյուս 50 %-ը պատկանում է Իրանի քաղաքացի Արման Օլամաեի Հաջյալին։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2022-ի մարտին։ Կանոնադրական կապիտալը 10 հազար դրամ է, բայց 2023-ի օգոստոսին 124․9 մլրդ դրամի չափով արգելանք է դրվել Ծառուկյանին պատկանող բաժնեմասի վրա։
Ծառուկյանի 2024 թվականի գույքի և եկամոււտների հայտարարագրի համաձայն՝ վերջինս ընկերությանը 6․2 մլն եվրո փոխառություն է տվել։

Генеральный директор и председатель совета директоров концерна «Мульти Груп» Седрак Арустамян требует признать банкротом компанию с ограниченной ответственностью «Евразия-Мульти Трейд Компани», соучредителем которой является основатель того же концерна Гагик Царукян. Заявление о признании несостоятельности было подано в суд 25 августа (дело № СнД/2695/04/25, судья Инга Барсегян), сообщает «Factor.am ».
Размер государственной пошлины по делу составляет 1 млн драмов. Основания, на которых Арустамян требует признать компанию банкротом, пока не уточняются из материалов дела.
Примечательно, что примерно три месяца назад, в июне этого года, суд Котайкской области удовлетворил иск ЗАО «Южный терминал» о взыскании долга с «Евразия-Мульти Трейд Компани». Согласно информации из базы данных Datalex, компания занимается импортом товаров из Ирана, которые затем передаются на хранение в «Южный терминал» до завершения оформления документов. В мае 2023 года очередная партия товаров была передана на хранение под транзитными декларациями, однако с июля 2024 года оплата не производилась, и имущество до сих пор находится на складе. Общая сумма долга компании составляет около 2 млн драмов.
Согласно данным электронного регистра, 50 % доли в «Евразия-Мульти Трейд Компани» принадлежит Гагику Царукяну, оставшиеся 50 % — гражданину Ирана Арману Оламаеи Хаджали. Компания была основана в марте 2022 года с уставным капиталом в 10 тыс. драмов. В августе 2023 года на долю Царукяна был наложен арест на сумму 124,9 млрд драмов.
Согласно декларации имущества и доходов Царукяна за 2024 год, он предоставил компании заем в размере 6,2 млн евро.