Մոսկվան արդարացված և հիմնավորված է համարում ղարաբաղյան կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք համարում ենք այս քայլը հիմնավորված, արդարացված՝ տարածաշրջանում կտրուկ փոփոխված իրադրության պայմաններում»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա հավելել է, որ ՄԽ լուծարման նախաձեռնողներն Ադրբեջանն ու ՀՀ–ն են։
Մինսկի խմբի գործունեության դադարեցման որոշումն ուժի մեջ է մտել սեպտեմբերի 1-ին։
Զախարովան նշել է, որ իր գործունեության ամբողջ ընթացքում Ռուսաստանն «առավելագույն ջանքերն է գործադրել դրված խնդիրները լուծելու և Հայաստանի ու Ադրբեջանի բարեկամ ժողովուրդներին հաշտեցնելու համար»։
Մինսկի խումբը ձևավորվել է 1992 թվականին՝ ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի համանախագահությամբ։ 2022 թվականի ապրիլին ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտնել էր, որ Փարիզն ու Վաշինգտոնը հրաժարվել են համագործակցել Մոսկվայի հետ այս ձևաչափում՝ «հայտարարելով, որ այլևս չեն շփվելու այդ ձևաչափով»։
Կազմակերպության լուծարման նախաձեռնությանը ստորագրել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում։

4 Сентябрь 2025 - 11:23 AMT
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова заявила, что Москва считает роспуск Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию оправданным и обоснованным решением.
«Мы считаем этот шаг оправданным, обоснованным — в условиях кардинально изменившейся ситуации в регионе», — отметила Захарова, сообщает ТАСС.
По её словам, инициатива ликвидации Минской группы исходила от Азербайджана и Армении.
Решение о прекращении деятельности группы вступило в силу 1 сентября.
Захарова также подчеркнула, что за всё время существования Минской группы Россия «прилагала максимальные усилия для решения поставленных задач и примирения братских народов Армении и Азербайджана».
Минская группа была создана в 1992 году при сопредседательстве России, Франции и США. В апреле 2022 года глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Париж и Вашингтон отказались от сотрудничества с Москвой в данном формате, заявив, что более не намерены взаимодействовать в нём.
Инициатива по роспуску группы была подписана министрами иностранных дел Армении и Азербайджана 8 августа 2025 года в Вашингтоне.