Հայ դատի Վաշինգտոնի, Բրյուսելի, Մոսկվայի և Ֆրանսիայի գրասենյակները հանդես են եկել միասնական հայտարարությամբ՝ խստորեն դատապարտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը այն պայմաններում, երբ Հայաստանի դեմ շարունակաբար կիրառվել են ուժ և սպառնալիք։ Միևնույն ժամանակ, նրանք կոչ են արել ստեղծել միջազգային իրավասու մարմին՝ նպատակաուղղված արցախահայության հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանն։
Գրասենյակները վստահություն են հայտնել, որ նման որոշումը միջազգային հանրության կողմից փաստացի հովանավորում է հակամարտությունների «լուծման» մեթոդները ուժի կիրառման ու էթնիկ զտումների ճանապարհով։
Հայ դատը մատնանշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր իրական խաղաղությունը չի կարող հիմնված լինել միայն ադրբեջանական պահանջների կատարումի և դրանց միջազգայնորեն ընդունման վրա, այլ պիտի հաշվի առնվեն հետևյալ առաջնահերթ պայմանները․
- Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակում
- Հայ մշակութային ժառանգության պաշտպանության ապահովում
- Հայաստանի ինքնիշխանության լիարժեք հարգում և օկուպացիոն ուժերի դուրսբերում ՀՀ տարածքից
- Արցախի բռնի տեղահանված հայերի վերադարձի իրավունքի իրացում՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. նոյեմբերի 17-ի որոշման հիման վրա
Հայ դատի համաշխարհային ցանցն այս փուլում շարունակում է գործել Ղարաբաղյան հակամարտության միջազգայնացման ուղղությամբ՝ ի նպաստ միջազգային նոր ձևաչափի առաջացման, որը կանդրադառնա հակամարտության խորքային հետևանքների հաղթահարմանը։ Այդպիսի հնարավոր նախադեպ կարող է դառնալ «Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղության շվեյցարական նախաձեռնությունը»։
Մասնավորապես, գրասենյակները մատնանշել են հետևյալ դիտարկումները՝
Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակ
Մինսկի խմբի լուծարումը դիտարկվել է ոչ թե խաղաղության քայլ, այլ Ադրբեջանի ճնշումների արդյունքում առաջ մղված անհավասար պայմանավորվածություն։ Ըստ գրասենյակի՝ այս զարգացումն արձանագրում է Արցախում իրականացված էթնիկ զտումները, ռազմագերիների պահումը և ՀՀ տարածքների օկուպացիան՝ միաժամանակ նսեմացնելով միջազգային իրավունքի սկզբունքները, որոնց մարմնավորում էր հենց ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը։
Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակ
Եվրոպական գրասենյակը հորդորել է ԵԱՀԿ-ին ու դրա անդամ պետություններին հավատարիմ մնալ դիվանագիտության և արդարության արժեքներին՝ հիշեցնելով Եվրոպական խորհրդարանի, ինչպես նաև Բելգիայի և Շվեյցարիայի հանձնառությունների մասին, որոնք աջակցել են արցախահայության վերադարձի իրավունքի իրացմանը, գերիների ազատմանը և Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերմանը Հայաստանի տարածքից։
Հայ դատի Ֆրանսիայի գրասենյակ
Փարիզը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, պարտավորվում է գործել՝ պաշտպանելու համար միջազգային իրավունքի այն նորմերը, որոնց երկար տարիներ սատարել է։ Գրասենյակը կոչ է արել Ֆրանսիային և ԵԱՀԿ-ին՝ շարունակել ներգրավվածությունը տեղահանված հայերի իրավունքների պաշտպանման, գերիների ազատ արձակման և մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ են ոչ թե լռություն, այլ ճշմարտություն և արդարություն։
Հայ դատի Մոսկվայի գրասենյակ
Գրասենյակը շեշտել է, որ առանց գործուն միջազգային միջնորդության և անվտանգության մեխանիզմների անհնար է կայուն կարգավորում։ Մինսկի ձևաչափի ոչնչացումը դիտարկվել է որպես խրախուսանք Ադրբեջանի ցեղասպանական քաղաքականությանը և հայերի ներկայության կործանման ուղի Արցախում։ Ըստ գրասենյակի՝ անհրաժեշտ է վերագործարկել միջնորդական ձևաչափ՝ ավելի հստակ երաշխիքներով՝ երաշխավորելու արցախահայության վերադառնալու, գերիների և նախկին ղեկավարների ազատ արձակման, ժառանգության պահպանության և ինքնորոշման իրավունքները, հայտնում է ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
Մինսկի խումբը ձևավորվել է 1992 թվականին՝ ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի համանախագահությամբ։ 2022 թվականի ապրիլին ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտնել էր, որ Փարիզն ու Վաշինգտոնը հրաժարվել են համագործակցել Մոսկվայի հետ այս ձևաչափում՝ «հայտարարելով, որ այլևս չեն շփվելու այդ ձևաչափով»։
Կազմակերպության լուծարման նախաձեռնությանը ստորագրել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում։

4 Сентябрь 2025 - 15:03 AMT
Офисы «Ай Дат» в США, Европе, России и Франции опубликовали единое заявление, в котором жёстко осудили роспуск Минской группы ОБСЕ на фоне продолжающихся угроз и применения силы против Армении. Они призвали создать новый международный механизм для защиты фундаментальных прав арцахских армян.
В заявлении говорится, что такое решение по сути означает поддержку международным сообществом методов «решения» конфликтов через силу и этнические чистки.
По мнению «Ай Дат», подлинный мир между Арменией и Азербайджаном невозможен, если он будет основан исключительно на выполнении требований Баку. Вместо этого должны быть обеспечены следующие условия:
• Немедленное освобождение армянских пленных
• Гарантии сохранности армянского культурного наследия
• Полное уважение суверенитета Армении и вывод оккупационных войск с её территории
• Обеспечение права на возвращение насильно выселенных армян из Арцаха в соответствии с решением Международного суда от 17 ноября 2023 года
В глобальной сети «Ай Дат» заявили, что продолжат усилия по интернационализации карабахского конфликта, поддерживая формирование нового дипломатического формата, например, инициативы «Швейцарский мир для Нагорного Карабаха».
Краткие тезисы по офисам:
Вашингтон
Роспуск Минской группы здесь считают не шагом к миру, а следствием давления со стороны Азербайджана, который использует этот процесс для легализации этнических чисток, удержания пленных и оккупации территорий, подрывая принципы международного права, на которых строился Минский процесс.
Европа
Брюссельский офис призвал ОБСЕ и её страны-члены сохранять верность ценностям дипломатии и справедливости. Напомнил о резолюциях Европарламента, а также заявлениях Бельгии и Швейцарии в поддержку прав арцахских армян, освобождения пленных и вывода войск Азербайджана.
Франция
Париж, как со-председатель Минской группы, обязан продолжать отстаивать принципы международного права. Офис призвал Францию и ОБСЕ сохранять активное участие в защите прав переселенцев, освобождении пленных и охране культурного наследия. Подчёркнуто, что для мира важны не молчание, а правда и справедливость.
Москва
Московский офис заявил, что без действенного международного посредничества и механизмов безопасности невозможно достичь устойчивого урегулирования. Уничтожение Минского формата рассматривается как поощрение геноцидной политики Азербайджана. Призвали к восстановлению посреднического формата с чёткими гарантиями возвращения переселенцев, освобождения пленных и экс-лидеров, сохранности наследия и реализации права на самоопределение.
Минская группа была создана в 1992 году под сопредседательством РФ, Франции и США. В апреле 2022 года глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Париж и Вашингтон отказались от сотрудничества с Москвой в этом формате.
Официальное решение о роспуске группы было подписано министрами иностранных дел Армении и Азербайджана 8 августа 2025 года в Вашингтоне.