Սեպտեմբերի 5-ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի գերեվարված ղեկավարների և մյուս հայ գերիների շինծու գործերով դատական ֆարսը։
«Դատական նիստին մասնակցել են մեղադրյալները, նրանց պաշտպանները, տուժածներից մի քանիսը, նրանց իրավահաջորդներն ու ներկայացուցիչները, ինչպես նաև պետության անունից մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները», հայտնում է Azertag-ը։
Նիստը նախագահող դատավորը հայտարարել է, թե «բոլոր 15 անձանց նախաքննական ցուցմունքների ընթերցումը ավարտված է»։
Դավիթ Մանուկյանը խնդրել է հաշվի առնել իր ցուցմունքները, որոնք տրված են հենց դատարանում։ Նույնն ասել է նաև Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը։
ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը նշել է, որ համաձայն չէ որոշ հատվածների հետ՝ հրապարակված նախնական ցուցմունքներում։
Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանն ու Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև Դավիթ Իշխանյանը հորդորել են հաշվի առնել ոչ թե նախաքննական, այլ միայն իր դատական ցուցմունքները։
Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, գաղտնի խորհրդակցությունից հետո իր պաշտպանի հետ, խնդրել է հնարավորություն տալ հաջորդ նիստին ներկայացնել իր դիրքորոշումը հրապարակված ու նախաքննական ցուցմունքների վերաբերյալ։ Նախագահող դատավորը, հաշվի առնելով նրա միջնորդությունը, հայտնել է, որ հաջորդ նիստում նրան այդ հնարավորությունը կտրվի։

On September 5, the Baku Military Court continued the trial of captured Artsakh leaders and other Armenian prisoners, concluding the reading of all pretrial testimonies.
According to Azertag, the courtroom was attended by the defendants, their lawyers, some of the alleged victims, legal successors, representatives, and state prosecutors.
The presiding judge announced that the reading of all 15 individuals’ pre-investigation testimonies had been completed.
David Manukyan requested the court to consider only his in-court testimony, not the pretrial version. Former Artsakh President Arkadi Ghukasyan made the same request.
Levon Mnatsakanyan, former Defense Army Commander, said he disagreed with parts of his preliminary statements.
Former Presidents Bako Sahakyan and Araik Harutyunyan, along with David Ishkhanyan, also urged the court to rely solely on their testimonies made during the trial.
Former Foreign Minister David Babayan, after a private consultation with his attorney, asked to present his stance on the disclosed and pretrial statements at the next hearing. The judge granted this request.