Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Տոկիոյում մասնակցել է «Հայաստանի տնտեսական ներուժի բացահայտում. ներդրումային հնարավորություններ և Ճապոնիայի հետ գործարար երկխոսության հեռանկարներ» խորագրով կազմակերպված գործարար համաժողովին, որն անցկացվել է Ճապոնիայի ROTOBO բիզնես ասոցիացիայի հետ համատեղ նախաձեռնությամբ։
Նախարարը իր ելույթում ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական տեսլական 2030-ը, տարածաշրջանային ինտեգրմանը վերաբերող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձել է Ճապոնիայի հետ երկկողմ համագործակցության հնարավորություններին։
Պապոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կանգնած է բարենպաստ աշխարհագրական դիրքի վրա, ունի տաղանդավոր մասնագետներ և հստակ ռազմավարություն՝ տնտեսական զարգացման համար։ Նրա խոսքով՝ այդ ամենը կարելի է վերածել հաջողության պատմության՝ Ճապոնիայի հետ համատեղ ջանքերով։
«Հայաստանը Ճապոնիան դիտարկում է ոչ միայն որպես առևտրային և ներդրումային գործընկեր, այլև որպես մի երկիր, որի արժեքները՝ ճշգրտությունը, նորարարությունն ու երկարաժամկետ տեսլականը, խորապես համընկնում են մեր սեփական զարգացման նպատակների հետ։ Այսօրվա համաժողովի նպատակն է ցուցադրել կոնկրետ հնարավորությունները և բացահայտել համագործակցության նոր ուղիներ»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը նշել է նաև, որ Հայաստանի տնտեսական օրակարգում առանցքային ուղղություններից են բարձր հավելյալ արժեք ստեղծող ճյուղերը, որոնց թվում առանձնացվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը, վերականգնվող էներգետիկան, դեղագործությունը և զբոսաշրջությունը։
Վարչապետն Օսակայում այցելել է Expo 2025 համաշխարհային ցուցահանդես, ներկա գտնվել Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառմանը:

Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan participated in a Tokyo business conference titled “Unveiling Armenia’s Economic Potential: Investment Opportunities and Prospects for Business Dialogue with Japan”, co-organized with the ROTOBO business association.
In his speech, Papoyan presented Armenia’s Economic Vision 2030, regional integration issues, and prospects for bilateral cooperation with Japan.
He stressed that Armenia benefits from a favorable geographic location, skilled professionals, and a clear economic development strategy. According to him, these advantages can be turned into a success story through joint efforts with Japan.
“Armenia sees Japan not only as a trade and investment partner but also as a country whose values—precision, innovation, and long-term vision—deeply align with our own development goals. Today’s conference aims to showcase concrete opportunities and explore new paths for cooperation,” Papoyan said.
He added that Armenia’s economic agenda prioritizes high value-added sectors, particularly information technology, high-tech industry, renewable energy, pharmaceuticals, and tourism.
The Prime Minister, meanwhile, visited the Expo 2025 world exhibition in Osaka and attended events marking Armenia’s National Day.