Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, անդրադառնալով Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև ստորագրված փաստաթղթերին, նշել է, որ պետք է տեսնել, թե ինչպես է գործնականում իրագործվելու ԱՄՆ‑ի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնությունը՝ ընդգծելով, որ փաստաթղթի հրապարակումից հետո նախնական ոգևորությունը փոխարինվել է հոռետեսությամբ։
«Պետք է տեսնել, թե ինչպես այն կգործի, որովհետեւ բոլոր այն հիացական արձագանքները, որոնք հնչեցին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո առաջին մի քանի օրերին, այդ բացականչությունները հետո փոխարինվեցին հոռետես գնահատականներով, երբ փաստաթուղթը հրապարակվեց։ Եվ ինչպես պարզվում է, այնտեղ ամենևին էլ ամեն ինչ չէ համաձայնեցված», – ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով ՄԳԻՄՕ‑ի ուսանողների եւ դասախոսների առաջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նախարարը նշել է, որ ԱՄՆ‑ում ձևավորված այս պայմանավորվածությունը առաջացել է 2020–2022 թվականներին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ձեռք բերած նախորդ համաձայնությունների հիման վրա։
«Հենց ՌԴ‑ն՝ նախագահ Պուտինի միջոցով, երբ սկսվեց այսպես կոչված Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմը, խաղաց վճռորոշ դեր… Նախագահը հասավ պայմանավորվածության, որը ստորագրեցին և Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը, և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը՝ 2020 թվականի նոյեմբերին… այնուհետև տեղի ունեցավ այլ եռակողմ գագաթնաժողովների մի ամբողջ շարք, որոնց ընթացքում ձեռք բերվեցին պայմանավորվածություններ՝ տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, տրանսպորտային երթուղիների վերագործարկման վերաբերյալ», – ընդգծել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Օգոստոսի սկզբին՝ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքում, որին մասնակցել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ընդունվել է հռչակագիր, որով Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են երկու երկրների միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների վերաբերյալ համաձայնեցված փաստաթղթի տեքստը։ Երևանը նաև համաձայնել է համագործակցել Վաշինգտոնի և երրորդ կողմերի հետ՝ ստեղծելու «Թրամփի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման», որը կապելու է Ադրբեջանի Հանրապետությունը՝ նրա Նախիջեւանյան ինքնավարության հետ՝ անցնելով Հայաստանի տարածքով։

Speaking at MGIMO University, Sergey Lavrov commented on the agreements signed between Armenia and Azerbaijan in Washington, stressing that their practical implementation remains to be seen.
“We need to see how it will work, because all the enthusiastic reactions that followed the Washington meeting in the first few days were later replaced with pessimistic assessments once the text was published. As it turns out, far from everything has been agreed upon,” Lavrov said, RIA Novosti reports.
He added that the U.S.-brokered arrangement was built on earlier agreements reached between Russia, Armenia, and Azerbaijan from 2020–2022.
“It was Russia, through President Putin, that played the decisive role when the so-called Second Karabakh War began. The president secured an agreement signed by Armenian Prime Minister Pashinyan and Azerbaijani President Aliyev in November 2020. Afterwards, a whole series of trilateral summits was held, during which agreements were reached on unblocking economic ties and reopening transport routes,” Lavrov underlined.
At the Washington meeting in early August, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev adopted a declaration. In its presence, the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan initialed the text of a peace and interstate relations agreement. Yerevan also agreed to cooperate with Washington and third parties in creating the “Trump Route for International Peace and Prosperity,” linking Azerbaijan with its Nakhchivan exclave through Armenian territory.