Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը հայտարարել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը, ինչը կարևոր քայլ է երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին, սակայն այն դեռ վերջնական չի ստորագրվել։ Այդ մասին նա ասել է ֆրանսիական I24 News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման և հետագա իրագործման համար հայկական կողմը դեռ պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի»,–ասել է նա, գրում է Vesti.az-ը։
Մասնավորապես, նա նշել է, որ Հայաստանի գործող Սահմանադրության մեջ դեռ առկա են կետեր, որոնք պարունակում են «անընդունելի տարածքային հավակնություններ և հակասում են Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Ըստ նրա՝ կայուն խաղաղություն ապահովելու համար Հայաստանի «Սահմանադրությունը պետք է համապատասխանեցվի արդեն նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստին և ոգուն»։
Նա նշել է նաև, որ, այնուամենայնիվ, հենց նախաստորագրման փաստն արդեն համարվում է զգալի առաջընթաց, որը արդյունք է կողմերի կառուցողական երկխոսության, քաղաքական կամքի դրսևորման, ինչպես նաև մի շարք միջազգային գործընկերների աջակցության։
«Մասնավորապես, մենք բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անձնական ներդրումն ու ջանքերը։ Եթե այս գործընթացը լուրջ և վճռական կերպով շարունակվի, կարող է բացվել նոր էջ Հարավային Կովկասի պատմության մեջ՝ հիմնված համագործակցության, կայունության եւ համընդհանուր բարեկեցության վրա», – ընդգծել է Ամիրբեկովը։

Elchin Amirbekov, special representative of the President of Azerbaijan and ambassador, stated that although a peace agreement between Armenia and Azerbaijan was preliminarily signed on August 8 in Washington, it has not yet been finalized. He described this development as a significant step toward normalizing bilateral relations. Amirbekov made the remarks during an interview with the French channel I24 News, as reported by Vesti.az .
“For the peace agreement to be signed and implemented, the Armenian side must still take concrete steps,” he said.
In particular, Amirbekov pointed out that Armenia’s current Constitution still contains provisions that he claims reflect "unacceptable territorial claims" and contradict the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
To ensure lasting peace, Armenia’s Constitution “must be brought in line with the spirit and wording of the already initialed agreement,” he stressed.
Amirbekov added that the very act of initialing the agreement is already a major achievement, resulting from constructive dialogue, political will, and support from various international partners.
“We especially appreciate the personal efforts and contribution of U.S. President Donald Trump. If this process continues with seriousness and determination, it could open a new chapter in the history of the South Caucasus based on cooperation, stability, and shared prosperity,” Amirbekov emphasized.