Թուրքիայի Մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության հատուկ թույլտվությամբ, Վանա լճի Աղթամար կղզում գտնվող Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին կրկին բացվել է ծիսական արարողության համար՝ 13-րդ պատարագն է մատուցվել։ Այդ մասին հայտնել է «Անադոլու» գործակալությունը։
Պատարագին մասնակցելու նպատակով քաղաք ժամանած հոգևորականներն ու ուխտավորները կղզի են տեղափոխվել նավակներով, հայտնում է Factor.am-ը։
Պոլսի հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանը, նրա տեղակալ Հայր Կասպար Կարապետյանը և եպիսկոպոս Հովակիմ Մանուկյանը, ով ուղեկցել է հոգևորականությանը, կարճ զրույց են ունեցել այցելուների հետ։
«Այստեղ ուխտավորները եկել են աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ Ամերիկայից, Անգլիայից, Եվրոպայից, Անատոլիայի տարբեր մասերից, Ստամբուլից և, հատկապես, Հայաստանից: Մենք նշեցինք այս օրը: Մենք հիշատակեցինք մեր անցյալը 1100-ամյա Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում: Մենք շնորհակալություն հայտնեցինք այս օրվա համար: Հիմա մենք վերադառնում ենք տուն: Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում պետական իշխանություններին, որոնք մեզ այս հնարավորությունը տվեցին: Թող մեր աղոթքները խաղաղություն բերեն երկնքից երկրի և մարդկության վրա: Մեր աղոթքն այն է, որ այս տարածաշրջանի ժողովուրդը, որը շատ է տառապել, սովորի անցյալից և հասնի այսօրվա խաղաղությանը, եղբայրությանը և միասնությանը»,- ասել է Մաշալյանը։
Պատարագին մասնակցել են նաև Վանի նահանգի մշակույթի և զբոսաշրջության վարչության ղեկավար Աբդուրահման Շահինը, ոստիկանապետ Մուրատ Մութլուն և Վանի թանգարանի տնօրեն Բյուլենթ Դեմիրը։
Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները սկսվել են 2005 թվականին՝ Թուրքիայի Մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության նախաձեռնությամբ, իսկ 2007 թվականից այն բաց է եղել այցելուների համար՝ որպես թանգարան։ Սկսած 2010 թվականից՝ ամեն տարվա սեպտեմբերին, Խաչվերացի տոնին հաջորդող կիրակի օրը, եկեղեցին բացվում է պատարագի համար։

9 Сентябрь 2025 - 07:37 AMT
С разрешения Министерства культуры и туризма Турции армянская церковь Сурб Хач (Святой Крест) на острове Ахтамар в озере Ван вновь была открыта для проведения литургии. Как сообщает агентство «Анадолу», это уже 13-я подобная служба.
Священнослужители и паломники, прибывшие в город специально для участия в церемонии, были доставлены на остров на лодках, сообщает Factor.am.
Армянский патриарх Константинополя Сахак Машалян, его заместитель отец Каспар Карапетян и епископ Оваким Манукян, сопровождавший духовенство, кратко пообщались с посетителями.
«Паломники прибыли сюда со всего мира — из Америки, Англии, Европы, разных уголков Анатолии, Стамбула и особенно из Армении. Сегодня мы вспомнили наше прошлое в 1100-летней церкви Сурб Хач на Ахтамаре. Мы благодарны за этот день и выражаем признательность государственным властям, предоставившим нам эту возможность. Пусть наши молитвы принесут мир с небес на землю и всем людям. Мы молимся, чтобы народы этого региона, пережившие множество страданий, извлекли уроки из прошлого и достигли мира, братства и единства», — сказал Машалян.
На литургии также присутствовали руководитель управления культуры и туризма провинции Ван Абдурахман Шахин, начальник полиции Мурат Мутлу и директор музея Вана Бюлент Демир.
Реставрация церкви Сурб Хач началась в 2005 году по инициативе Министерства культуры и туризма Турции. С 2007 года храм работает как музей. С 2010 года церковь ежегодно открывается один раз — на воскресенье, следующее за праздником Воздвижения Креста.