Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ թեև միջազգային ֆինանսական կառույցները 2025-ի համար Հայաստանի տնտեսական աճը գնահատել են 4.9-5.3 տոկոսի միջակայքում, սակայն ավելի բարձր ցուցանիշի ազդակներ կան։
«2025-ի համար տարբեր ֆինանսական կազմակերպությունների, ֆինանսական շուկայի մասնակիցների կողմից ՀՀ տնտեսական աճը գնահատվում է 4.9-5.3 տոկոսի միջակայքում, թեև վերջին ամիսներին զարգացումները տարվա վերջում ավելի բարձր աճի ազդակներ են պարունակում»,-ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նրա գնահատմամբ, տարեսկզբից տնտեսական ակտիվությունը մնացել է մոտ երկարաժամկետ կայուն աճի գնահատվող մակարդակին, իսկ վերջին ամիսներին արձանագրվել են նաև ակտիվության արագացման միտումներ։ Այս փոփոխությունները պայմանավորված են եղել հատկապես արտահանվող ծառայությունների՝ ՏՏ, զբոսաշրջություն և ֆինանսական հատվածներում նկատվող ակտիվությամբ։
«Տարվա ընթացքում տնտեսական ակտիվությանը շարունակել է մեծապես նպաստել շինարարության ոլորտի բարձր աճը։ Այնուամենայնիվ, տարեսկզբից տնտեսական աճի տատանողականությունը կրում է որոշ կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը՝ պարունակելով էական անորոշություններ տնտեսական աճի կայունության ու երկարաժամկետ հեռանկարի, ինչպես նաև ներքին պահանջարկի հետագա միտումների վերաբերյալ»,-ասել է Գալստյանը։
2025–ի առաջին կիսամյակում Հայաստանում արդյունաբերական արտադրանքի արտադրության ծավալների առավել մեծ աճ է արձանագրվել էլեկտրականության, գազի գոլորշու և լավորակ օդի մատակարարման ոլորտում:Այդ մասին նշված է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած հերթական ամփոփագրում։ Տնտեսական գործունեության այս տեսակների ծավալը նախորդ տարվա հունվար-հունիս ամիսների համեմատ աճել է 11.5 տոկոսով:

Мартин Галстян заявил, что экономика Армении может превысить ожидания благодаря строительству и экспорту услуг.
Председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян в парламенте отметил, что международные финансовые организации прогнозируют рост экономики страны в 2025 году в пределах 4,9–5,3%, однако последние данные указывают на возможность более высоких показателей, сообщает Panorama.am .
«По оценкам различных финансовых организаций и участников рынка, рост экономики Армении в 2025 году составит 4,9–5,3%. Однако в последние месяцы появились сигналы, что к концу года рост может быть выше», — заявил Галстян.
По его словам, с начала года экономическая активность оставалась близкой к уровню долгосрочного устойчивого роста, при этом в последние месяцы наблюдаются тенденции ускорения. Основными факторами стали экспортируемые услуги — в сфере ИТ, туризма и финансов.
«В течение года значительный вклад в рост продолжает вносить строительство. Вместе с тем колебания, зафиксированные с начала года, отражают краткосрочные факторы и указывают на неопределённости в части устойчивости роста, долгосрочных перспектив и динамики внутреннего спроса», — добавил глава ЦБ.
Согласно данным Статкомитета Армении, в первом полугодии 2025 года наибольший рост промышленного производства зафиксирован в сфере электроснабжения, газо- и пароснабжения, а также кондиционирования воздуха — на 11,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.