Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ թեև միջազգային ֆինանսական կառույցները 2025-ի համար Հայաստանի տնտեսական աճը գնահատել են 4.9-5.3 տոկոսի միջակայքում, սակայն ավելի բարձր ցուցանիշի ազդակներ կան։
«2025-ի համար տարբեր ֆինանսական կազմակերպությունների, ֆինանսական շուկայի մասնակիցների կողմից ՀՀ տնտեսական աճը գնահատվում է 4.9-5.3 տոկոսի միջակայքում, թեև վերջին ամիսներին զարգացումները տարվա վերջում ավելի բարձր աճի ազդակներ են պարունակում»,-ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նրա գնահատմամբ, տարեսկզբից տնտեսական ակտիվությունը մնացել է մոտ երկարաժամկետ կայուն աճի գնահատվող մակարդակին, իսկ վերջին ամիսներին արձանագրվել են նաև ակտիվության արագացման միտումներ։ Այս փոփոխությունները պայմանավորված են եղել հատկապես արտահանվող ծառայությունների՝ ՏՏ, զբոսաշրջություն և ֆինանսական հատվածներում նկատվող ակտիվությամբ։
«Տարվա ընթացքում տնտեսական ակտիվությանը շարունակել է մեծապես նպաստել շինարարության ոլորտի բարձր աճը։ Այնուամենայնիվ, տարեսկզբից տնտեսական աճի տատանողականությունը կրում է որոշ կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը՝ պարունակելով էական անորոշություններ տնտեսական աճի կայունության ու երկարաժամկետ հեռանկարի, ինչպես նաև ներքին պահանջարկի հետագա միտումների վերաբերյալ»,-ասել է Գալստյանը։
2025–ի առաջին կիսամյակում Հայաստանում արդյունաբերական արտադրանքի արտադրության ծավալների առավել մեծ աճ է արձանագրվել էլեկտրականության, գազի գոլորշու և լավորակ օդի մատակարարման ոլորտում:Այդ մասին նշված է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած հերթական ամփոփագրում։ Տնտեսական գործունեության այս տեսակների ծավալը նախորդ տարվա հունվար-հունիս ամիսների համեմատ աճել է 11.5 տոկոսով:

Central Bank Governor Martin Galstyan told parliament that while international financial institutions project Armenia’s economic growth for 2025 in the range of 4.9–5.3%, recent developments point to the possibility of a higher outcome, Panorama.am reports.
“According to estimates by various financial institutions and market participants, Armenia’s economic growth in 2025 is expected to be within 4.9–5.3%. However, recent months have shown signals that growth by year’s end could be stronger,” Galstyan said.
He noted that since the beginning of the year, economic activity has remained close to the long-term sustainable growth trend, with signs of acceleration in recent months. This momentum has been driven largely by export-oriented services, including IT, tourism, and financial sectors.
“Throughout the year, economic activity has been significantly boosted by strong growth in construction. At the same time, fluctuations observed since the start of the year reflect short-term factors and highlight uncertainties regarding growth sustainability, long-term prospects, and domestic demand trends,” Galstyan added.
According to Armenia’s Statistical Committee, in the first half of 2025 the strongest industrial growth was recorded in electricity, gas, steam, and air conditioning supply, with an increase of 11.5% compared to the same period last year.