2025 թ. անցած 8 ամիսների ընթացքում ՀՀ–ում 12–ամսյա գնաճը ձևավորվել է նպատակային ցուցանիշից որոշակի բարձր մակարդակում` օգոստոսին կազմելով 3.6 տոկոս։ Ազգային ժողովի նիստի ժամանակ այդ մասին ասել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը ներկայացնելով ԿԲ տարեկան հաղորդումը, որը ներառում է 2 փաստաթուղթ` 2025 թ. 1–ին երկու եռամսյակների և 2024 թվականի դրամավարկային ծրագրի կատարման հաղորդումը։
Գալստյանի բնութագրմամբ` գնաճը հիմնականում պայմանավորված է սեզոնային պարենի հետ։ Բացի այդ, ըստ նրա, տարեսկզբին համահունչ են աճել նաև կարգավորող ծառայությունների, մասնավորապես տրանսպորտի սակագները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այս ամենին զուգահեռ հիմնարար գնաճի տեսանկյունից հարաբերականորեն կոշտ գներով բնութագրվող ոչ արտահանելի ապրանքների գնաճը պահպանվել է համեմատաբար կայուն մակարդակում` վերջին ամիսներին ձևավորվելով 2–2.5 տոկոսի միջակայքում։ Այս պայմաններում գնաճային սպասումները սկսել են նվազել` մոտենալով թիրախային մակարդակին»,– հայտարարել է նա։
«Մենք կշարորւնակենք մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ ենք ձեռնարկել համարժեք գործողություններ` միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճը 3 տոկոսի մակարդակի և գների կայունության ապահովման համար»,– վստահեցրել է նա։
Նա նաև նշել է, որ ՀՀ առևտրային բանկերի վարկային պորտֆելը վերջին տարիներին աճել է բավականին մեծ տեմպերով, միայն այս տարվա սկզբից` 20 տոկոսով։
«Զուգահեռ պետք է նշել, որ վատորակ վարկերի տեսակարար կշիռը բանկային համակարգում պատմականորեն երևի թե նվազագույն մակարդակի վրա է»,– ասել է ԿԲ նախագահը։
Բանկերի կապիտալն այս պահին կազմում է 1.8 տրլ դրամ։
Գալստյանը նշել է, որ 2024 թվականի ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն, որն առավելապես պայմանավորվել է ծառայությունների, շինարարության և առևտրի ոլորտների զգալի աճով, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այդուհանդերձ, երկրորդ կիսամյակից դիտվել է տնտեսական ակտիվության որոշակի դանդաղում, և տնտեսական աճը մոտեցել է գնահատվող երկարաժամկետ կայուն մակարդակին՝ 2024 թվականի համար կազմելով 5.9 տոկոս։
Հաշվետու ժամանակահատվածում համախառն պահանջարկը ճշգրտվել է, ևս մոտեցել իր կայուն մակարդակին։ Պահանջարկի կառուցվածքում դիտվել է արտաքին պահանջարկի աճի տեմպի աստիճանական դանդաղում՝ կապված առավելապես զբոսաշրջության հոսքի նվազման հետ։ Փոխարենը զգալիորեն աշխուժացել է ներքին պահանջարկը՝ պայմանավորված մասնավոր սպառման բարձր աճով, որին նպաստել են եկամուտների շարունակական ավելացումն ու նախկինում կուտակված խնայողությունների ծախսումը»,- ասել է Գալստյանը։
Նա հավելել է, որ պահանջարկի աստիճանական դանդաղումն ու աշխատուժի առաջարկի ավելացումը որոշակիորեն մեղմել են աշխատաշուկայի պայմանները։ ԿԲ նախագահի խոսքով՝ այս ամենն արտահայտվել է աշխատավարձերի, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի և գնաճային սպասումների կայունացմամբ։
«Գնաճային նման զարգացումների ներքո 2024 թվականին մենք շարունակել ենք աստիճանաբար նվազեցնել քաղաքականության տոկոսադրույքը՝ ընդհանուր առմամբ 2.25 տոկոսային կետով և դեկտեմբերին այն կազմել է 7 տոկոս։ Ընդ որում, նախապատվությունը մշտապես տրվել է դրամավարկային պայմանների աստիճանական թուլացմանը»,- ընդգծել է ՀՀ ԿԲ նախագահը։
Մարտին Գալստյանը հայտնել է, որ 2024 թվականի վերջին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.5 տոկոս, իսկ 12-ամսյա բնականոն գնաճը՝ 0.9 տոկոս։

Председатель Центрального банка Мартин Галстян сообщил, что в августе 2025 года годовая инфляция в Армении составила 3,6%, а экономика продолжает расти благодаря строительству, услугам и торговле.
Выступая в парламенте с годовым отчетом, глава ЦБ отметил, что за первые восемь месяцев 2025 года 12-месячная инфляция в стране оставалась выше целевого уровня, составив 3,6% в августе, пишет Sputnik Армения.
По его словам, рост цен в основном был связан с сезонными продуктами питания, а также с повышением тарифов на регулируемые услуги, в частности транспорт. При этом базовая инфляция по непродаваемым товарам оставалась стабильной — на уровне 2–2,5% в последние месяцы. Ожидания инфляции начали снижаться, приближаясь к целевым значениям.
«Мы продолжим внимательно следить за экономическими сценариями и готовы предпринять необходимые меры, чтобы в среднесрочной перспективе удерживать инфляцию около 3% и обеспечивать стабильность цен», — заявил Галстян.
Он подчеркнул, что кредитный портфель банков за последние годы растет быстрыми темпами — с начала текущего года на 20%. Доля проблемных кредитов в системе находится на исторически минимальном уровне. Капитал банков составляет 1,8 трлн драмов.
Галстян напомнил, что в 2024 году в Армении фиксировалась высокая экономическая активность, в основном за счет услуг, строительства и торговли, сообщает Арменпресс. Однако во втором полугодии рост замедлился и приблизился к долгосрочному устойчивому уровню. По итогам 2024 года рост экономики составил 5,9%.
Он отметил, что совокупный спрос также приблизился к стабильному уровню: темпы роста внешнего спроса, особенно в туризме, снизились, зато внутренний спрос заметно оживился благодаря росту доходов и расходованию накопленных ранее сбережений. В результате, вместе с ростом предложения рабочей силы, это смягчило ситуацию на рынке труда и стабилизировало зарплаты, цены на услуги и инфляционные ожидания.
В этих условиях в 2024 году ЦБ продолжал постепенно снижать ставку рефинансирования — всего на 2,25 п.п., доведя её в декабре до 7%. При этом приоритет всегда отдавался постепенному смягчению денежно-кредитных условий. По итогам 2024 года 12-месячная инфляция составила 1,5%, базовая инфляция — 0,9%.