«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ պաշտոնական տվյալներով Հայաստանում արձանագրվել է մոտ 180 հազար գործազուրկ, սակայն ոչ պաշտոնական աղբյուրներով այդ թիվը հասել է 500 հազարի։
Նա նշել է, որ 3 մլն-անոց երկրում չի կարող լինել 500,000 աշխատանք չունեցող մարդ, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Չկա տնտեսական պարզ քաղաքականություն։ «Մեր ձևով» շարժման հիմնական նպատակն է առաջարկել տնտեսական պարզ քաղաքականություն, որպեսզի երկրում վերջապես լուծվի գործազրկության հարցը։ Հավատացեք, գործազրկությունն այնքան մեծ խնդիր չէ, ինչքան մեզ փորձում են ներկայացնել։ 3 մլն-անոց մեր երկրում չի կարող լինել 500 հազար աշխատանք չունեցող մարդ»,— նշել է Կարապետյանը։
Նա ընդգծել է, որ իրավիճակի բարելավման համար անհրաժեշտ է արդյունաբերականացում, պետք է կառուցվեն նոր գործարաններ, որոնք կապահովեն տեղական արտադրանք, ինչն էլ կկրճատի ներմուծման կախվածությունը։
«Տարեկան 4 մլրդ դոլարի մենք ավել ապրանք ենք գնում, քան վաճառում ենք, տարեկան 4 մլրդ դոլարով մենք աղքատանում ենք»,— ասել է Կարապետյանը։

9 Сентябрь 2025 - 12:12 AMT
Координатор движения «По-своему» Нарек Карапетян заявил, что по официальным данным в Армении зарегистрировано около 180 тысяч безработных, но неофициальные источники называют цифру в 500 тысяч.
«В стране с населением 3 миллиона не может быть 500 тысяч человек без работы», — сказал Карапетян, передает Panorama.am .
Он отметил, что в Армении отсутствует простая и понятная экономическая политика. «Главная цель нашего движения — предложить такую политику, чтобы окончательно решить проблему безработицы. Поверьте, безработица не настолько большая проблема, как нам пытаются представить», — заявил он.
Карапетян подчеркнул, что для улучшения ситуации необходима индустриализация: нужно строить новые заводы, которые будут производить местную продукцию и сократят зависимость от импорта.
«Ежегодно мы покупаем товаров на $4 млрд больше, чем продаем. Каждый год мы беднеем на $4 млрд», — отметил он.
Бизнесмен и меценат Самвел Карапетян, арестованный на два месяца, ранее объявил о начале формирования новой политической команды. Он подчеркнул, что команда будет иметь собственный подход, отвергая политику раскола, но не исключая сотрудничества с единомышленниками. Карапетян также отметил, что в различных структурах власти работают специалисты, которые хотя и не разделяют ценности власти, но пока не нашли выхода из сложившейся ситуации.