«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ պաշտոնական տվյալներով Հայաստանում արձանագրվել է մոտ 180 հազար գործազուրկ, սակայն ոչ պաշտոնական աղբյուրներով այդ թիվը հասել է 500 հազարի։
Նա նշել է, որ 3 մլն-անոց երկրում չի կարող լինել 500,000 աշխատանք չունեցող մարդ, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Չկա տնտեսական պարզ քաղաքականություն։ «Մեր ձևով» շարժման հիմնական նպատակն է առաջարկել տնտեսական պարզ քաղաքականություն, որպեսզի երկրում վերջապես լուծվի գործազրկության հարցը։ Հավատացեք, գործազրկությունն այնքան մեծ խնդիր չէ, ինչքան մեզ փորձում են ներկայացնել։ 3 մլն-անոց մեր երկրում չի կարող լինել 500 հազար աշխատանք չունեցող մարդ»,— նշել է Կարապետյանը։
Նա ընդգծել է, որ իրավիճակի բարելավման համար անհրաժեշտ է արդյունաբերականացում, պետք է կառուցվեն նոր գործարաններ, որոնք կապահովեն տեղական արտադրանք, ինչն էլ կկրճատի ներմուծման կախվածությունը։
«Տարեկան 4 մլրդ դոլարի մենք ավել ապրանք ենք գնում, քան վաճառում ենք, տարեկան 4 մլրդ դոլարով մենք աղքատանում ենք»,— ասել է Կարապետյանը։

Narek Karapetyan, coordinator of the Our Way movement, stated that while official statistics register around 180,000 unemployed in Armenia, non-official estimates suggest as many as 500,000.
He argued that such a figure is unrealistic: “In a country of 3 million, it is impossible to have 500,000 people without work,” Karapetyan said, according to Panorama.am .
“There is no straightforward economic policy. The core goal of our movement is to propose a simple economic strategy to finally resolve unemployment. Believe me, unemployment is not as big of a problem as it is presented to us,” he noted.
Karapetyan emphasized that improving the situation requires industrialization: new factories must be built to provide local production, which would reduce dependence on imports.
“Every year we buy $4 billion more goods than we sell. Each year we become poorer by $4 billion,” he warned.
Businessman and philanthropist Samvel Karapetyan, currently in detention for two months, recently announced the start of a new political team formation. He stressed that the new team would have its own approach, rejecting divisive politics while remaining open to cooperation with like-minded forces. He also noted that there are professionals within state structures who, despite not sharing the government’s values, have yet to find a way out of the current situation.