«Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանը Երևանի ավագանու նիստում քննադատաբար է անդրադարձել խոշոր կառուցապատողներին գույքահարկի արտոնություն տալու որոշմանը՝ նշելով, որ քաղաքային իշխանությունները երկակի մոտեցում են ցուցաբերում՝ մի կողմից խստացումներ կատարելով, իսկ մյուս կողմից արտոնություններ տրամադրելով։
«Մի կողմից խստացնում եք, մյուս կողմից արտոնություն եք տալիս՝ ասելով, թե Կառուցապատողների ասոցիացիան է դիմել»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Սուքիասյանը հակադարձել է այն հիմնավորմանը, թե շուկայում ճգնաժամ է և բնակարանների վաճառքը նվազել է՝ նշելով, որ նման խնդիր չէր լինի, եթե ժամանակին չափազանց մեծ ծավալի շինթույլտվություններ չտրամադրվեին։
«Ձեզ ո՞վ էր թույլ տվել գույքահարկն այդքան բարձրացնել, ես շինարարներին չեմ մեղադրում, նրանց կարելի է հասկանալ։ Ով էր խնդրում գույքահարկը այդքան բարձրացնել։ Նիկոլ Փաշինյանը մտել էր կենտրոնում ապրողների գրպանները, հաշվում էր, եթե կենտրոնում տուն ունես, կա՛մ գույքահարկ տուր, կա՛մ տունդ ծախի, գնա գյուղում կամ ծայրամասում ապրի։ Կարա՞ք նույն բանը կառուցապատողներին ասեք, չեք կարող»,-ասել է Սուքիասյանը։
Նա վկայակոչել է վերջին վիճակագրությունը՝ նշելով, որ մայրաքաղաքում յուրաքանչյուր 45-րդ բնակիչ ունի օնկոլոգիական հիվանդություն։
«Որովհետև 2 տարվա շինթույլտվությունը դուք հանգիստ երկարաձգում եք 3-4 տարի, ինչ ա եղել, որ, մեկ է այդ փոշին դուք չեք շնչում՝ ստերիլ կաբինետներում նստած, օդորակիչը միացրած»,- ասել է ավագանու ընդդիմադիր անդամը։
Նա նշել է, որ քաղաքային պլանավորման և կառավարման լրջագույն ճգնաժամ կա՝ հիշեցնելով, որ հունիսի 25 ին եղել էր ավագանու նիստը և ինչ էր խանագարում հաջորդ իսկ օրը սկսել դահլիճի վերանարոգումը, որպեսզի քաղաքապետարանի շենքի սրահում չանցկացնեին ավագանու այս նիստը։
«Բա ձեզ ո՞վ է տուգանելու, բա ձեր շինթույլտվությունը ո՞վ է երկարացնելու, որ չեք կարողանում երկու ամսում մի դահլիճ ռեմոնտ անեք։ Սիրելի Երևանցիներ, քաղաքապետարանի շենքից սկսած մինչև քաղաքի ծայրամաս գործ ունենք փնթի մենեջմենտի և երևանցիների հանդեպ անպատասխանատվության հետ»,-հայտարարել է Սուքիասյանը։
Երևանի ավագանին սեպտեմբերի 9-ի նիստում հաստատել է մայրաքաղաքի վարչական տարածքում կառուցապատողների համար անշարժ գույքի արտոնություններ սահմանելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը:

Манук Сукиасян выступил против решения ереванских властей предоставить налоговые послабления крупным застройщикам.
9 сентября на заседании Совета старейшин Еревана руководитель оппозиционной фракции «Мать Армения» Манук Сукиасян резко осудил решение о предоставлении льгот по налогу на имущество для крупных застройщиков, сообщает Panorama.am .
«С одной стороны, вы ужесточаете правила, а с другой — даёте привилегии, прикрываясь обращением Ассоциации застройщиков», — заявил он.
Сукиасян отверг аргумент о «кризисе на рынке жилья», подчеркнув, что проблема возникла из-за того, что власти выдали чрезмерное количество разрешений на строительство.
«Кто позволил вам так повысить налог на имущество? Я не обвиняю строителей — их можно понять. Но кто просил вас поднимать налог? Пашинян лез в карманы жителей центра, говоря: либо платите, либо продавайте квартиру и переезжайте в село или на окраину. Можете то же самое сказать застройщикам? Нет, не можете», — отметил депутат.
Он также привёл статистику, согласно которой каждый 45-й житель Еревана страдает онкологическим заболеванием, связав это с пылью от долгостроев.
«Разрешение на строительство выдаётся на два года, а вы спокойно продлеваете его на три-четыре года. Что случилось? Просто сами вы этой пылью не дышите, а сидите в стерильных кабинетах с кондиционерами», — заявил Сукиасян.
По его словам, в Ереване наблюдается глубокий кризис городского планирования и управления. В качестве примера он напомнил, что после заседания совета 25 июня на следующий день начали ремонтировать зал, чтобы нынешнее заседание пришлось проводить в другом помещении.
«А кто оштрафует вас? Кто продлит ваше разрешение на строительство, если вы не можете даже за два месяца отремонтировать зал? Дорогие ереванцы, от здания мэрии до окраин мы имеем дело с небрежным управлением и безответственностью по отношению к жителям», — подчеркнул он.
В тот же день Совет старейшин утвердил проект решения о налоговых льготах для застройщиков незавершённых многоквартирных домов в Ереване.