Սեպտեմբերի 9-ին շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված շինծու քրեական գործով դատավարությունը։
Շարունակվել են այսպես կոչված «տուժածների» ցուցմունքների լսումները։ Նրանք պատմել են իրենց վիրավորումների և Արցախի տարածքում ադրբեջանական ագրեսիային մասնակցության մասին, մինչդեռ Վարդանյանը երբևէ չի մասնակցել ռազմական գործողությունների և չի եղել Արցախում 2020–ի պատերազմի ժամանակ։
Դատական նիստն անցկացվել է դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (պահուստային դատավոր՝ Գյունել Սամեդովա) մասնակցությամբ։ Վարդանյանին տրամադրվել է թարգմանիչ՝ ռուսերեն լեզվով, որին նա ազատորեն տիրապետում է, ինչպես նաև իր իսկ կողմից ընտրված փաստաբան, գրում է Azertag-ը։
Դատավոր Աղաևը ներկայացրել է դատավարության մեջ առաջին անգամ ներգրավված տուժածներին և նրանց իրավահաջորդներին դատարանի կազմը, մեղադրանքը ներկայացնող դատախազներին, թարգմանիչներին և այլ մասնակիցներին, ինչպես նաև բացատրել է նրանց իրավունքներն ու պարտականությունները՝ համաձայն օրենսդրության։
Դատական նիստի ավարտին հրապարակվել են տուժածների վերաբերյալ դատաբժշկական փորձաքննությունների արդյունքները։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է սեպտեմբերի 16-ին։
2023 թ․ սեպտեմբերին, Արցախում իննամսյա շրջափակումից և ամբողջ հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո, Ադրբեջանը գերեվարել է Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին և մի շարք այլ նախկին ղեկավարների։ Նրանց ներկայացված կեղծ մեղադրանքները կարող են հանգեցնել նույնիսկ ցմահ ազատազրկման։ Հունվարի 17-ին Բաքվում սկսվել է Արցախի ղեկավարների գործով շինծու դատավարությունը։ Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձին է ննվում։

On September 9, the trial in the fabricated criminal case against prominent businessman, philanthropist, and former State Minister of Artsakh, Ruben Vardanyan, continued.
The court proceeded with hearing testimonies from the so-called "victims," who spoke about their injuries and Azerbaijan's military operations in the Artsakh region—despite the fact that Vardanyan neither took part in any hostilities nor was present in Artsakh during the 2020 war.
The session was presided over by Judge Zeynal Aghayev, with Judges Anar Rzayev and Jamal Ramazanov (alternate judge: Gunel Samedova) also participating. According to Azertag, Vardanyan was provided with a Russian-language interpreter and was represented by a lawyer of his choosing.
Judge Aghayev introduced for the first time the newly involved victims and their legal successors, presented the court panel, prosecution team, translators, and other participants, and explained their legal rights and obligations as per legislation.
At the end of the hearing, forensic medical reports regarding the victims were disclosed.
The next court session is scheduled for September 16.
In September 2023, following a nine-month blockade and the ethnic cleansing of the Armenian population of Artsakh, Azerbaijan captured former Artsakh leaders including ex-presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan, former State Minister Ruben Vardanyan, Foreign Minister Davit Babayan, and others. The fabricated charges against them could lead to life imprisonment. The staged trial began in Baku on January 17, with Vardanyan’s case being tried separately.