Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը կառավարության նիստում ներկայացրել է որոշման նախագիծ, որով առաջարկվել է 1 միլիարդ դրամի չափով համաֆինանսավորում հատկացնել համայնքների կողմից ներկայացված 26 սուբվենցիոն ծրագրերին։
Գումարը կուղղվի Հայաստանի ութ մարզերում տարբեր ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունների իրականացմանը։
Արագածոտնի մարզում նախատեսված է 2 ծրագրի ֆինանսավորում, Արարատում՝ 4, Արմավիրում՝ 7, Լոռու մարզում՝ 2, Կոտայքում՝ 5, Շիրակում՝ 1, Սյունիքում՝ 3, իսկ Տավուշում՝ 2 ծրագիր։
Խուդաթյանը հավելել է, որ չզեկուցվող նախագծերից մեկի համաձայն իրականացվում է նաև 917.2 միլիոն դրամի վերաբաշխում՝ մասնակցային բյուջետավորման ծրագրի շրջանակում 35 այլ ծրագրերի վերաֆինանսավորման նպատակով։

11 Сентябрь 2025 - 11:36 AMT
Правительство Армении выделило 1 миллиард драмов на софинансирование 26 субсидиарных программ в восьми областях, направленных на развитие инфраструктуры.
На заседании кабинета министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян представил проект решения о выделении 1 млрд драмов для софинансирования программ, предложенных общинами.
Средства распределены по регионам:
• Арагацотн — 2 программы
• Арарат — 4 программы
• Армавир — 7 программ
• Лори — 2 программы
• Котайк — 5 программ
• Ширак — 1 программа
• Сюник — 3 программы
• Тавуш — 2 программы
Кроме того, Худатян сообщил, что по одному из проектов предусмотрено перераспределение 917,2 млн драмов для рефинансирования 35 других инициатив в рамках программы партисипаторного бюджетирования.