Կառավարությունը հավանություն է տվել Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին ՀՀ բաժանորդագրության գործիքին:
Հիմնավորման համաձայն՝ ԵՆԱԲ հիմնադրվել է 2015 թ. Չինաստանի կողմից: Այն բազմակողմ զարգացման բանկ է, որի նպատակն է նպաստել Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում կայուն տնտեսական զարգացմանը, ստեղծել բարեկեցություն՝ բարելավելով ենթակառուցվածքները միջազգային բազմակողմ և երկկողմ զարգացման կառույցների հետ սերտ համագործակցությամբ: Բանկին անդամակցում են 106 հաստատված անդամ երկրներ, հիմնադիր 57 անդամ երկրներ:
ԵՆԱԲ-ի հիմնական տեսլականը կանաչ ենթակառուցվածքների ստեղծումն է՝ հիմնված նոր տեխնոլոգիաների, ժամանակակից մարտահրավերներին արձագանքելու և կայունություն ապահովելու վրա։
Բանկին բաժանորդագրումը կարևորվում է հայ-չինական քաղաքական երկխոսությանը նոր խթան հաղորդելու տեսանկյունից: Միաժամանակ, Չինաստանի ֆինանսավորմամբ ներդրումների ներգրավմամբ կարող են ստեղծվել հնարավորություններ Հայաստանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացման համար:
ԵՆԱԲ միանալը ՀՀ հնարավորություն է ընձեռում մասնակցելու տարածաշրջանային խոշոր ներդրումային ծրագրերին՝ միաժամանակ համագործակցելով զարգացման բազմակողմ և երկկողմ այլ հաստատությունների հետ:
Նշվել է, որ անդամակցումը նպատակահարմար է նաև վարկային միջոցների աղբյուրների դիվերսիֆիկացման տեսանկյունից:

The Armenian government has approved the instrument for Armenia’s subscription to the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), highlighting opportunities for infrastructure modernization and cooperation with China.
According to the government’s rationale, AIIB was established by China in 2015 as a multilateral development bank aimed at promoting sustainable growth in the Asia-Pacific region through improved infrastructure and close cooperation with international financial institutions. Today, AIIB has 106 approved members, including 57 founding members.
The bank’s vision focuses on developing green infrastructure, adopting new technologies, addressing modern challenges, and ensuring sustainability.
Armenia’s subscription is seen as a way to give new impetus to Armenian-Chinese political dialogue. It may also attract China-financed investment into Armenia’s transport infrastructure.
By joining AIIB, Armenia will gain the opportunity to participate in large-scale regional investment projects while working with other multilateral and bilateral development institutions. The government also emphasized that membership would diversify the country’s sources of credit financing.