Կառավարության որոշմամբ կապահովվի անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց տնտեսական ակտիվության խթանման միջոցառման շարունակականությունը 2025 թ. օգոստոս, սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսների համար:
Ինչպես նշել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը, սեպտեմբերի 9-ի դրությամբ ծրագրի շահառու է դարձել 5715 անձ, որոնցից 789-ի վարկերն արդեն ամբողջությամբ մարվել են:
«Վերլուծությամբ պարզվել է, որ շահառուներից 1532-ը կամ 27 տոկոսը միջոցառմանը նախորդող ամիսներին չեն ունեցել ֆորմալ զբաղվածություն, այսինքն՝ նոր են աշխատանք ձեռք բերել: Հատկանշական է, որ 1 շահառուի միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է մոտ 201,000 դրամ՝ համախառն աշխատավարձի մասին է խոսքը, այնինչ միջոցառման մեկնարկից առաջ ֆորմալ զբաղված պոտենցիալ շահառուների միջին ամսական աշխատավարձը մոտ 145 հազար դրամ էր, այսինքն՝ դիտվել է աճ միջին թվի համեմատությամբ 56 հազար դրամ կամ 37 տոկոսի շրջանակներում: Սա էլ կարող է ենթադրել ստվերից դուրս գալու մասին:
Այն մարդիկ, որոնք ունեին աշխատավարձ, նրանց աշխատավարձը բարձրացել է: Ամբողջությամբ վարկը մարած 789 շահառուների վարկերի մարման համար արդեն հատկացվել է 156 մլն դրամ»,- ասել է Թորոսյանը:
Ըստ նախարարի՝ այսօր ծրագիրը շարունակելու պահանջ կա: 540 շահառու դուրս է մնացել ծրագրից, քանի որ չի բավարարել ընթացիկ պահանջները մինիմալ աշխատավարձի մասով: Այս պահի դրությամբ ծրագրից ակտիվ օգտվում է 4381 շահառու:
«Մենք փաստացի արդեն՝ այս որոշումը ներառյալ, մոտ 1 մլրդ դրամ ենք հատկացնում ծրագրին: Հատկանշական է այն, որ նախորդող 6 ամիսներին ծախսվել է 500 մլն դրամ, և այս 3 ամիսներին՝ կրկին 525 մլն դրամ, այսինքն՝ նաև աճի տեմպ ենք տեսնում»,-նշել է Թորոսյանը:
Սակայն, ըստ նախարարի, հաշվի առնելով, որ շահառուների թիվը 218 հազար անձ էր, չեն կարող ասել, որ ծրագիրը հասել է իր նպատակներին։
«Առիթն օգտագործելով, պետք է խնդրեմ նաև մեր գործընկերների աջակցությունը բանկային սեկտորից, որովհետև այս քաղաքացիների անհատական տվյալները մենք չունենք: Մենք միայն ունենք հանրային ծառայության համարանիշները, և չենք կարող պրոակտիվ կերպով յուրաքանչյուրին տեղեկացնել ծրագրի մանրամասների մասին: Միայն հանրային իրազեկման միջոցով կարող ենք անել, ինչն արել ենք և կակտիվացնենք: Բայց եթե բանկերը պրոակտիվ կերպով, ճանաչելով իրենց հաճախորդներին, որոնք իրենց մոտ ունեցել են վարկեր կամ հիմա էլ ունեն հաշիվներ, մոտենան նրանց թե՛ էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցներով, թե՛ զանգով, թե՛ հրավերով, մենք կկարողանանք ակտիվացնել այս միջոցառումը»:
Նախարարն ընդգծել է՝ ծրագիրը կարևոր է շահառուների վարկային պատմությունը մաքրելու, նրանց ավելի վարկունակ դարձնելու, ինչպես նաև ֆորմալ զբաղվածությամբ ապահովելու տեսանկյունից:
Արձագանքելով՝ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը նշել է, որ ծրագրին շահառուների մասնակցության պասիվությունը հասկանալու համար ավելի խորքային վերլուծություն է անհրաժեշտ:
Թորոսյանը հիշեցրել է՝ ծրագրի մեկնարկին պոտենցիալ շահառու էր 43,600 քաղաքացի, որոնք ունեն ֆորմալ զբաղվածություն։
«Այսինքն՝ մարդիկ, որ աշխատում են և կարող են դառնալ ծրագրի շահառու, և եթե դիմեն ծրագրին, ապա նրանց եկամտահարկը կարող է փակել անհուսալի վարկը, նույնիսկ նրանք չեն դիմում»,–ասել է նա։

The Armenian government has extended its economic support program for individuals with non-performing loans through August, September, and October 2025.
As noted by Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan, as of September 9, the program has enrolled 5,715 beneficiaries, 789 of whom have already had their loans fully repaid.
“Analysis showed that 1,532 beneficiaries — or 27 percent — had no formal employment prior to joining the program. The average gross monthly salary of one beneficiary has reached approximately 201,000 drams, compared to about 145,000 drams among potential beneficiaries with formal employment before the program. This 56,000-dram increase (or 37 percent) may indicate a shift from informal to formal employment.
Those who were already employed have also seen their salaries increase. A total of 156 million drams has been allocated to cover the loans of the 789 fully repaid beneficiaries,” Torosyan stated.
According to the minister, there remains a strong need to continue the program. However, 540 participants were disqualified for failing to meet the minimum wage requirement. Currently, 4,381 individuals are actively participating in the program.
“Including this recent extension, we are allocating nearly 1 billion drams to the program. Notably, 500 million drams were spent over the past six months, and 525 million more will be spent over these three months, showing a rising expenditure trend,” Torosyan added.
Nevertheless, the minister emphasized that the program has not fully met its goals, considering the initial target was to reach 218,000 people.
“I want to call on our banking partners for help, as we don’t have individual data for these citizens. We only possess their public service numbers, which limits our ability to notify them proactively. Public awareness campaigns are our only tool — and we will intensify those — but if banks take initiative and reach out to customers with current or past loans via calls, emails, or invitations, this could help drive engagement,” Torosyan said.
He stressed that the program is crucial for clearing credit histories, improving creditworthiness, and boosting formal employment.
Responding to the minister, Deputy Governor of the Central Bank Hovhannes Khachatryan said a deeper analysis is needed to understand the low participation in the program.
Torosyan recalled that 43,600 formally employed individuals were initially identified as potential beneficiaries.
“Even people with jobs, who could qualify and use their income tax to clear bad debt, are not applying,” he said.