Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրենսդրական նախաձեռնություն, որով քաղաքացիներին թույլ է տրվում առանց լրացուցիչ բաժանորդագրության՝ բնակարանից դեպի իրենց ավտոտնակ կամ կայանատեղի անցկացնել էլեկտրաէներգիա՝ էլեկտրամոբիլների լիցքավորման նպատակով։
«Էներգետիկայի մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները վավերացվել են սեպտեմբերի 11-ին կայացած նիստում, հայտնում է Արմենպրեսում։
Փոփոխությունների համաձայն, սպառողին բաշխված էլեկտրաէներգիան կարող է օգտագործվել ոչ միայն սպառման համակարգի տեղադրման վայրում, այլև դրա սահմաններից դուրս՝ սպառողի սեփական ավտոկայանատեղիում կամ բնակելի նշանակության այլ տարածքում, եթե այդ տարածքը գրանցված է որպես առանձին գույքային միավոր: Էլեկտրաէներգիայի միացումը պետք է իրականացվի սպառողի կողմից՝ պահպանելով գործող իրավական ակտերի պահանջները։
«Նախագիծը նախատեսում է էլեկտրամոբիլների լիցքավորման համար ստեղծել նոր հնարավորություններ՝ նույն սպառողի համար տեխնիկական հնարավորությունների դեպքում ապահովելով լիցքավորման կայանի միացումը էլեկտրական ցանցին առանց հավելյալ միացման վճարի», – նշել է նախագծի համահեղինակ Ծովինար Վարդանյանը։
Նախագծով սահմանվում է նաև, որ էլեկտրամոբիլների լիցքավորման ծառայությունը լիցենզավորման ենթակա չէ, ինչը նշանակում է, որ յուրաքանչյուր անձ կարող է մատուցել նման ծառայություն առանց հատուկ թույլտվության։
Նախաձեռնության հեղինակներն են ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը և «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանն ու Արուսյակ Մանավազյանը։

11 сентября парламент Армении одобрил в первом чтении инициативу, согласно которой граждане смогут проводить электричество от жилья к гаражу или парковочному месту без необходимости оформлять дополнительную абонентскую линию, сообщает Арменпресс.
Согласно поправкам в закон «Об энергетике», распределяемая электроэнергия может использоваться не только по месту установки системы, но и за его пределами — например, на зарегистрированном частном паркинге или другом жилом объекте. Подключение должно осуществляться в соответствии с действующими нормативными актами.
«Проект предусматривает создание новых возможностей для зарядки электромобилей, позволяя подключать зарядные станции к сети без дополнительных платежей, если это технически возможно», — отметила соавтор законопроекта депутат Цовинар Варданян.
Документ также устанавливает, что услуги по зарядке электромобилей не подлежат лицензированию, что означает возможность их предоставления любым лицом без получения специального разрешения.
Авторами инициативы выступили спикер парламента Ален Симонян и депутаты фракции «Гражданский договор» Цовинар Варданян и Арусяк Манавазян.