ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտնել է, որ 2026 թվականին հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն է առաջանալու ևս 500 հազար քաղաքացիների, որոնց շարքում կլինեն նաև թոշակառուները։
«Հաջորդ տարի հայտարարատու է դառնալու ևս 500 հազար քաղաքացի։ Հատկապես խոսքս վերաբերում է թոշակառուներին», – հայտարարել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ ինչպես խոստացել էին, մինչև տարեվերջ պիտի հայտարարագրման համակարգի բարելավմանը վերաբերող փաթեթ ներկայացնեն, որպեսզի մարդկանց կյանքն ավելի հեշտացնեն՝ հաշվի առնելով, որ հաջորդ տարի հայտարարատու են դառնալու ևս 500 հազար քաղաքացիներ, այդ թվում թոշակառուները։
«Այդ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ պետք է լուծում առաջարկեն, որ իրենց համար բարդություններ չլինեն: Իմ կարծիքով՝ այդ լուծումն ընդունելի կլինի բոլորի կողմից», – ընդգծել է պատգամավորը։

Выступая с трибуны парламента, депутат фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян заявил, что в 2026 году обязанность по представлению декларации о доходах распространится на дополнительных 500 тысяч граждан, в числе которых будут и пенсионеры, передает Panorama.am .
«Со следующего года еще 500 тысяч граждан станут декларантами. В частности, речь идет о пенсионерах», — отметил он.
Тунян подчеркнул, что, как и обещали, до конца текущего года будет представлен пакет мер по улучшению системы декларирования, чтобы упростить процесс с учетом увеличения числа декларантов.
«Учитывая это обстоятельство, необходимо предложить решение, которое не создаст для них сложностей. На мой взгляд, это решение будет приемлемо для всех», — сказал депутат.
Напомним, что с 1 ноября все наемные работники Армении обязаны подавать годовую декларацию о доходах. При этом граждане, представившие декларацию, могут воспользоваться компенсацией социальных расходов на здравоохранение и образование, понесенных ими или членами их семей в отчетном году.