ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտնել է, որ 2026 թվականին հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն է առաջանալու ևս 500 հազար քաղաքացիների, որոնց շարքում կլինեն նաև թոշակառուները։
«Հաջորդ տարի հայտարարատու է դառնալու ևս 500 հազար քաղաքացի։ Հատկապես խոսքս վերաբերում է թոշակառուներին», – հայտարարել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ ինչպես խոստացել էին, մինչև տարեվերջ պիտի հայտարարագրման համակարգի բարելավմանը վերաբերող փաթեթ ներկայացնեն, որպեսզի մարդկանց կյանքն ավելի հեշտացնեն՝ հաշվի առնելով, որ հաջորդ տարի հայտարարատու են դառնալու ևս 500 հազար քաղաքացիներ, այդ թվում թոշակառուները։
«Այդ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ պետք է լուծում առաջարկեն, որ իրենց համար բարդություններ չլինեն: Իմ կարծիքով՝ այդ լուծումն ընդունելի կլինի բոլորի կողմից», – ընդգծել է պատգամավորը։

Babken Tunyan, MP from the Civil Contract faction, said that by 2026, about 500,000 more citizens will have to submit income declarations, including pensioners, Panorama.am reports.
“As of next year, another 500,000 citizens will become declarants. I especially refer to pensioners,” he said.
Tunyan added that as promised, by the end of this year a package of improvements to the declaration system will be introduced to simplify the process, given the expansion of declarants.
“Considering this, a solution must be proposed to avoid difficulties for them. In my view, that solution will be acceptable to everyone,” the MP said.
Currently, all salaried employees in Armenia are required to submit annual income declarations starting November 1. Those who declare can benefit from compensation of social expenses such as healthcare and education costs incurred for themselves or their family members during the reporting year.