Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հայտնել է, որ ներկայում վերահսկողական աշխատանքները կազմակերպվում են ռիսկերի վերլուծության հիման վրա, որի արդյունքում իրականացվում են թիրախային այցեր՝ ուղղված անկանխիկ գործարքների, ՀԴՄ-ների և այլ ֆինանսական խախտումների բացահայտմանը։
«Կիսում եմ այդ մտահոգությունը, և մեր ստուգումներն էլ են դա բացահայտում։ Եթե գիտեք, անցած տարի բարեփոխում տեղի ունեցավ՝ տարածքային տեսչությունները փակվեցին, և այժմ մեր տեսուչները Երևանում են աշխատում», – նշել է ՊԵԿ նախագահը։
Նրա խոսքով, գործելաոճի փոփոխության արդյունքում կոմիտեն անցել է կանխարգելիչ մոտեցման՝ նպատակ ունենալով հայտնաբերել և կանխել անկանխիկ գործարքների ոլորտում հնարավոր խախտումները։
«Եթե ինչ-որ մեկը չի գործարկում իր անկանխիկ վճարման համակարգերը, մենք վարչական միջոցներով կդիմակայենք դրան», – հավելել է Հակոբյանը:
Նա ընդգծել է, որ ՊԵԿ-ը պատրաստ է օրենքի սահմաններում գործադրել անհրաժեշտ բոլոր լծակները՝ խախտումներին հակազդելու համար։

12 Сентябрь 2025 - 11:51 AMT
Глава Государственного комитета доходов Армении (ГКД) Эдуард Акопян сообщил, что в настоящее время надзорные мероприятия организуются на основе оценки рисков, в результате чего проводятся целевые визиты, направленные на проверку безналичных операций, кассовых аппаратов и других финансовых нарушений.
«Я разделяю эту обеспокоенность, и наши проверки это подтверждают. В прошлом году была проведена реформа — территориальные инспекции закрылись, и теперь наши инспекторы работают из Еревана», — отметил Акопян.
По его словам, в результате изменения подхода комитет перешел к превентивным мерам с целью выявления и предотвращения возможных нарушений в сфере безналичных расчетов.
«Если кто-то не запускает свою систему безналичных платежей, мы будем противодействовать этому административными методами», — добавил он.
Акопян подчеркнул, что ГКД готов использовать все предусмотренные законом инструменты для противодействия нарушениям.