Հայաստանը սկսել է հարկային տեղեկատվության փոխանակման գործընթաց 47 պետության հետ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ՊԵԿ միջազգային հարկման վարչության ֆինանսական հաշիվների փոխանակման և համապատասխանության բաժնի պետ Աննա Թորոսյանը:
Նա նշել է, որ միասնական հաշվետվողական ստանդարտի ներդրումը գտնվում է ավարտական փուլում, գրում է Sputnik Արմենիան։
«ՀՀ ՊԵԿ-ը հավաքագրելու է առևտրային բանկերում և ներդրումային ընկերություններում ոչ ռեզիդենտների մասին տեղեկությունները, մշակելու և փոխանցելու է օտարերկրյա գործընկեր հարկային մարմիններին։ Օրինակ՝ ֆրանսիացու մասին տեղեկատվությունը փոխանցվելու է Ֆրանսիային, Գերմանիայի քաղաքացու մասինը՝ Գերմանիային և այլն, այսինքն՝ ռեզիդենտ երկրին։ Հայաստանյան քաղաքացիների վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն այլ երկրի չի փոխանցվելու, միայն փոխադարձության սկզբունքով, այսինքն՝ այդ երկներն էլ ՀՀ քաղաքացիները կփոխանցեն», – ասել է Թորոսյանը։
Նրա խոսքով, այս համակարգը միտված է հարկային դաշտի թափանցիկության բարձրացմանը, չվճարված հարկերի մուտքագրմանը, արդար հարկային միջավայրի ձևավորմանը և խուսափումներն ու չարաշահումները նվազեցնելուն։
Աննա Թորոսյանը հավելել է նաև, որ եթե որևէ անձ ունի երկքաղաքացիություն, ապա կարևորվում է, թե որ երկրի հարկային ռեզիդենտ է, քանի որ տվյալներն ուղարկվելու են միայն այդ պետությանը։
«Եթե անձը երկքաղաքացի է, ապա կարևոր է, թե որ երկրի հարկային ռեզիդենտ է, այսինքն՝ տվյալն այդ երկրին է միայն տրվում», – նշել է Թորոսյանը։
Բաժնի ավագ տեսուչ Լիա Ղուկասյանը հավելել է, որ ֆիզիկական անձանց եկամուտների չափի նկատմամբ սահմանափակում չկա, սակայն իրավաբանական անձանց դեպքում որոշ չափորոշիչներ կան։
«Իրավաբանական անձանց գործող հաշիվների դեպքում, եթե տարվա վերջին մնացորդը 250 հազար դոլարից ցածր է, ապա այդ տեղեկությունը չի փոխանակվում», – ընդգծել է Ղուկասյանը։
ՊԵԿ ներկայացուցիչները տեղեկացրել են նաև, որ ավելի քան 120 պետություն արդեն իսկ կիրառում է միասնական հաշվետվողական ստանդարտը։ Հայաստանը սկզբնական փուլում միանալու է 47 երկրի հետ փոխադարձ տեղեկատվության փոխանակման գործընթացին՝ հիմնվելով Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության գլոբալ ֆորումի կողմից մշակված համաձայնագրի վրա, որը ՀՀ-ն վավերացրել է 2023 թվականին։

Armenia has launched the process of tax information exchange with 47 countries, according to Anna Torosyan, head of the Financial Accounts Exchange and Compliance Division of the State Revenue Committee’s International Taxation Department, Sputnik Armenia reports.
She explained that under the Common Reporting Standard (CRS), the SRC will collect information from commercial banks and investment firms about non-residents, process it, and forward it to the relevant foreign tax authorities. “For example, data about a French citizen will be sent to France, about a German citizen to Germany, and so on. Information about Armenian citizens will not be shared unless it is reciprocal, meaning those countries must also provide data on Armenian residents,” Torosyan said.
The system is designed to improve transparency, ensure unpaid taxes are collected, foster a fair tax environment, and reduce evasion and abuse.
Torosyan also clarified that for dual citizens, only the country of tax residency matters, and data will be sent exclusively to that state.
Senior inspector Lia Ghukasyan added that for individuals, there is no income threshold, while for legal entities, certain limits apply. “For corporate accounts, if the year-end balance is below $250,000, that data is not exchanged,” she noted.
Officials also reported that more than 120 countries already apply the CRS standard. Armenia will initially join the process with 47 countries, under the OECD Global Forum agreement ratified by Armenia in 2023.