ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը միայն նախագծին ծանոթանալուց հետո կարող է անցնել ԱՄՆ-ում համաձայնեցված տրանսպորտային միջանցքի քննարկմանը, որը վերաբերում է Հայաստանին և Ադրբեջանին։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Կցանկանայի ընդգծել, որ վերջնական պատկերացումը, թե ինչպես է այս տրանսպորտային երթուղին գործելու գործնականում, մենք կարող ենք ձևավորել միայն այն ժամանակ, երբ ծանոթանանք այս նախագծի կոնկրետ մանրամասներին։ Առայժմ դա տեղի չի ունեցել», – ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Դիվանագետի խոսքով՝ տարածաշրջանից դուրս գտնվող խաղացողների ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասի գործընթացներին, այդ թվում՝ հաղորդակցության ապաշրջափակման հարցում, պետք է առաջին հերթին ուղղված լինի տարածաշրջանային երկրների և նրանց անմիջական հարևանների շահերին։
Զախարովան ընդգծել է նաև, որ հարցը քննարկելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել լրացուցիչ հանգամանքներ։ Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը մտնում է ԵԱՏՄ միասնական մաքսային տարածքի մեջ, «Հարավկովկասյան երկաթուղին» հանդիսանում է Ռուսական երկաթուղիների դուստր ձեռնարկություն, իսկ ռուս սահմանապահները միջազգային պայմանագրի համաձայն ապահովում են սահմանների պահպանությունը այն տարածքում, որտեղ նախատեսվում է անցկացնել նշված երթուղին։
«Հիշեցնեմ նաև, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում ձեռք են բերվել բազմաթիվ կարևոր պայմանավորվածություններ։ Դրանք շարունակում են պահպանել իրենց արդիականությունը նաև այսօր։ Այդ պատճառով մենք հույս ունենք այս թեմայով արդյունավետ երկխոսության շարունակության վրա հայկական կողմի հետ», – նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել են տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին համատեղ հայտարարություն։ Համաձայն պայմանավորվածության՝ Հայաստանի Սյունիքի մարզով կանցնի ճանապարհ, որը կկապի Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանի հետ։ Այս ճանապարհը ստացել է «Թրամփի ուղի՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» անվանումը։ Ադրբեջանում այն նաև կոչում են «Զանգեզուրի միջանցք»։

At a press briefing, Russian Foreign Ministry representative Maria Zakharova emphasized that Russia has not yet been presented with the specifics of the U.S.-brokered transport corridor between Armenia and Azerbaijan.
“We can only form a final picture of how this transport route will function once we are familiar with the concrete details. That has not happened yet,” she said, according to TASS.
She noted that the involvement of external players in South Caucasus processes, including reopening communications, should primarily serve the interests of regional states and their immediate neighbors.
Zakharova also highlighted several factors: Armenia is part of the Eurasian Economic Union’s customs union, the South Caucasus Railway is a subsidiary of Russian Railways, and Russian border guards under international treaties ensure security in the area where the route is planned.
She recalled that within the trilateral working group on transport unblocking, many important agreements had already been reached and remain relevant. “That is why we opt for continuing an effective dialogue with the Armenian side on this matter,” Zakharova said.
On August 8 in Washington, Azerbaijani President Ilham Aliyev, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, and U.S. President Donald Trump signed a joint declaration on reopening regional transport links. Under the agreement, a road through Armenia’s Syunik region will connect mainland Azerbaijan with Nakhichevan. The route was named the Trump Route for International Peace and Prosperity, while in Azerbaijan, it is also referred to as the “Zangezur Corridor.”