ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը խորհրդարանում նիստի ընթացքում տեղեկացրել է, որ տևական չոր և շոգ եղանակի հետևանքով Մարմարիկ, Հրազդան, Քասաղ և Ազատ գետերի հոսքը կտրուկ նվազել է։ Այդ պատճառով ոռոգման ջրի պահանջարկը լրացնելու նպատակով, ինչպես ջրամբարներից, այնպես էլ Սևանա լճից իրականացվել են պլանավորվածից մոտ տաս օր ավելի շուտ ջրբացթողումներ՝ նախորդ տարվա համեմատ։
Նախարարը նշել է. «Հրազդան գետում միջին ամսական հոսքը 2025 թվականի հուլիս և օգոստոս ամիսներին դիտվել է համապատասխանաբար վայրկյանում 5․6 և 4 խորանարդ մետր, երբ նույն ցուցանիշները 2024-ի համեմատ կազմել են վայրկյանում 6․7 խորանարդ մետր և վայրկյանում 6,5 խորանարդ մետր», հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրա խոսքով՝ խոշոր ջրամբարների լցվածությունը նույնպես էականորեն տարբերվում է անցած տարվա ցուցանիշներից։ 2025 թվականի սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ՝ դրանց լցվածությունը կազմել է 225 մլն խորանարդ մետր, ինչը մոտ 140 մլն խորանարդ մետրով պակաս է նախորդ տարվա նույն օրերի համեմատ։
Խուդաթյանի խոսքով՝ ոռոգման ջրի պահանջարկի և առկա իրավիճակի վերլուծության արդյունքում անհրաժեշտ է եղել Սևանից վերցնել հավելյալ 30 մլն խորանարդ մետր ջուր։
«Ոռոգման ջրի պահանջարկի, ջրաղբյուրների և առկա վիճակի վերլուծության արդյունքում հանգել ենք Սևանա լճից լրացուցիչ 30 մլն խորանարդ մետր ջրաքանակ վերցնելու անհրաժեշտությանը: Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ մենք ևս, ինչպես բոլորը, մտահոգ ենք Սևանա լճի պահպանության հարցով՝ որպես ռազմավարական ջրային պաշար, սակայն Արարատյան դաշտի ինտենսիվ ոռոգվող հողատարածքներում, այլ ջրաղբյուրների բացակայությամբ պայմանավորված, նշված փոփոխության անհրաժեշտությունն է առաջացել»,-նշել է նախարարը։
Խորհրդարանը արտահերթ նիստի շրջանակում շուրջօրյա ռեժիմով քննարկում է գյուղացիական տնտեսություններին ոռոգման ջուր ապահովելու նպատակով Սևանից 30 մլն խմ-ով ավելի ջուր վերցնելու հարցը։

Министр территориального управления и инфраструктур Давит Худатян заявил, что из-за жары и засухи пришлось раньше начать водосброс из озера Севан для нужд орошения.
Выступая в парламенте, Давит Худатян отметил, что продолжительная сухая и жаркая погода привела к резкому снижению стока рек Мармарик, Раздан, Касах и Азат. В результате вода была выпущена из водохранилищ и озера Севан примерно на десять дней раньше, чем в прошлом году, сообщает 1lurer.am .
По его словам, в июле и августе 2025 года среднемесячный сток реки Раздан составил 5,6 и 4 кубометра в секунду, тогда как в 2024 году показатели были 6,7 и 6,5 кубометра в секунду соответственно.
Министр подчеркнул, что уровень наполненности крупных водохранилищ также значительно ниже, чем в прошлом году. На 10 сентября 2025 года он составил 225 млн кубометров — примерно на 140 млн меньше по сравнению с тем же днём 2024 года.
Худатян сообщил, что возникла необходимость взять из Севана дополнительно 30 млн кубометров воды:
«Исходя из потребностей в оросительной воде, состояния источников и текущей ситуации, мы были вынуждены принять решение о дополнительном заборе 30 млн кубометров из озера Севан. Мы, как и все, обеспокоены сохранением Севана как стратегического водного ресурса, однако на интенсивно орошаемых землях Араратской равнины, при отсутствии других источников, это изменение оказалось необходимым».
Парламент в рамках внеочередного заседания в круглосуточном режиме обсуждает вопрос об использовании из Севана дополнительных 30 млн кубометров воды для орошения.