Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություն են տարածել, որի համաձայն Ստեփանակերտում Կարեն Ավանեսյանը փորձել է կրակ բացել՝ մոտենալով միջոցառման վայրին։
«Սեպտեմբերի 14–ին Ստեփանակերտի բնակիչ, 1967 թվականին ծնված Կարեն Ալբերտի Ավանեսյանը դուրս է եկել իր տնից և գնացել մոտակա անտառային հատված, որտեղ նախապես թաքցրել էր «Կալաշնիկով» ինքնաձիգ, չորս պահունակ փամփուշտներով և հինգ նռնակ։
Ինչպես հայտնել են Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից, զենքը վերցնելուց հետո նա փորձել է մոտենալ քաղաքում անցկացվող միջոցառման վայրին, սակայն ոստիկանները կանգնեցրել են նրան։
Ըստ ՆԳՆ-ի, Ավանեսյանը դիմադրել է՝ նետելով երեք ձեռնանռնակ և կրակ բացելով ոստիկանների ուղղությամբ։ Պատասխան կրակոցից նա հրազենային վնասվածք է ստացել և ձերբակալվել։
Հայտնվում է նաև, որ գործողության ընթացքում մեկ ոստիկան է վնասվածք ստացել»,–գրում է Caliber․az-ը։
Նշվում է, որ դեպքի առնչությամբ գլխավոր դատախազության և պետական անվտանգության ծառայության հետ համատեղ քրեական գործ է հարուցվել, ընթանում են օպերատիվ-քննչական գործողություններ։
Մեկ տարի առաջ Ավանեսյանն ադրբեջանական լրատվամիջոցներին ասել էր, որ 16 տարեկանում ստացել է Ադրբեջանի քաղաքացիություն։
«Ես ՀՀ քաղաքացի չեմ, ես ադրբեջանցի եմ»,–ասել էր նա, գրում է Minval.az-ը։
Նա հավելել էր, որ հարյուրավոր կատուների է կերակրում Ստեփանակերտում։
Այս օրերին հերթական այցով Արցախի տարածքում է գտնվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Մասնավորապես սեպտեմբերի 14–ին նա այցելել էր Հադրութ, Սոս գյուղ։

Азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что Карен Аванесян якобы попытался открыть огонь вблизи места проведения мероприятия в Степанакерте.
Сообщается, что 14 сентября житель Степанакерта, Карен Альбертович Аванесян, 1967 года рождения, покинул свой дом и направился в ближайший лесной массив, где заранее спрятал автомат Калашникова, четыре магазина с патронами и пять гранат.
По данным пресс-службы Министерства внутренних дел Азербайджана, после того как он забрал оружие, Аванесян попытался приблизиться к месту проведения мероприятия, но был остановлен полицейскими.
Согласно заявлению МВД, он оказал сопротивление, бросил три ручные гранаты и открыл огонь по сотрудникам полиции. В результате ответного огня он получил огнестрельное ранение и был задержан.
Также сообщается, что один полицейский получил ранения, передаёт Caliber.az .
По данному инциденту возбуждено уголовное дело, расследование ведётся совместно Генеральной прокуратурой и Службой государственной безопасности.
Год назад Аванесян заявил азербайджанским СМИ, что получил гражданство Азербайджана в возрасте 16 лет. «Я не гражданин Армении, я азербайджанец», — цитирует его Minval.az . Он также утверждал, что кормит сотни кошек в Степанакерте.
В эти дни президент Азербайджана Ильхам Алиев находится с визитом на территории Нагорного Карабаха. 14 сентября он посетил Гадрут и село Сос.