2025 թվականի սկզբին ռուսաստանցիները նկատելիորեն նվազեցրել են արտասահմանյան գինիների գնումները, սակայն Վրաստանն ու Հայաստանը մնացել են Ռուսաստանի գլխավոր մատակարարների տասնյակում։
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում Ռուսաստան ներմուծված խաղողային ալկոհոլային խմիչքների ծավալը կազմել է 304.5 մլն դոլար, ինչը 129.3 մլն-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ներմուծման նվազման հիմնական մասը բաժին է ընկել Իտալիային, որն ավանդաբար հանդիսանում է Ռուսաստանի գինու գլխավոր մատակարարը։ Չնայած անկմանը՝ Իտալիան պահպանել է առաջին տեղը՝ 83.3 մլն դոլար արդյունքով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Երկրորդ հորիզոնականում է Վրաստանը՝ նույնպես ցուցաբերելով անկում, սակայն պահպանելով 72.8 մլն դոլարի արտահանման եկամուտ։ Հայաստանը զբաղեցրել է տասներորդ տեղը՝ 4.3 մլն դոլարի գինով։
Երրորդ տեղում է Լատվիան՝ 47.7 մլն դոլարի ցուցանիշով և ամենափոքր կորուստներով առաջատարների թվում։ Լեհաստանը չորրորդ տեղում է՝ փոքր աճով և 31.3 մլն դոլարով, իսկ Պորտուգալիան՝ հինգերորդ՝ 15.4 մլն դոլարով։
Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանը նշված ժամանակահատվածում մեկ երրորդով կրճատել է արտասահմանյան գինու ներկրումը։

At the start of 2025, Russian consumers significantly reduced their purchases of imported wine, yet Georgia and Armenia have retained their positions among the top ten suppliers to the Russian market.
According to official data, in the first half of 2025, Russia imported $304.5 million worth of grape-based alcoholic beverages. This marks a drop of $129.3 million compared to the same period in 2024, highlighting a substantial decline in demand for foreign wine.
A major portion of the decline came from Italy, the traditional leader in wine exports to Russia. Despite the downturn, Italy remained in first place with $83.3 million in export revenue from January to June.
Georgia came in second, also experiencing a decline, but still earning $72.8 million from wine exports to Russia. Armenia placed tenth with a modest export value of $4.3 million.
As reported by RIA Novosti, Latvia ranked third with $47.7 million in wine exports and the smallest losses among the top three suppliers. Poland secured fourth place with a slight increase and $31.3 million, while Portugal rounded out the top five with $15.4 million.
Also in the top ten were Chile ($12.2 million), Germany ($8.8 million), Lithuania ($6.7 million), and Spain ($6.4 million).