Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարտին Գալստյանն ասել է, որ «Թրամփի ուղին» դրական է ընկալվում մեր շուկայի կողմից՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ի ֆինանսական աջակցությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենը փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպման ընթացքում հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանին հատկացնելու է 145 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» ծրագրի իրագործման նպատակով։
«Ինքն իր ազդեցության չափով 145 մլն դոլարը բավականին փոքր գումար է, ՀՀ տնտեսությանը ներկայիս իր ցուցանիշներով կլանելու տեսանկյունից` բավականին փոքր գումար»,– ընդգծել է Գալստյանը՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչ ազդեցություն կարող են ունենալ նմանատիպ արտաքին ներդրումները Հայաստանի տնտեսության և Կենտրոնական բանկի ընդհանուր քաղաքականության վրա։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է դիտարկել ծրագիրը համապարփակ ձևով՝ հասկանալու համար, թե ինչ նպատակներով են ծախսվելու տրամադրվող միջոցները։
«Ընդհանուր ուղերձը, սակայն, որ նման նախաձեռնություն է տեղի ունենում, դրական է ընկալվում մեր շուկայի կողմից այն առումով, որ հնարավոր է ապաշրջափակման վերաբերյալ հետագայում նորություններ լինեն։ Բացի այդ, խաղաղության պայմանագիրն իր վերջնական, տրամաբանական ավարտին հասնի, որն էլ իր հերթին էապես կբարելավի նաև մեր բիզնես միջավայրը»,– կարծիք է հայտնել ԿԲ նախագահը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են 7 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր, որով նախատեսվում է Սյունիքի մարզով անցնող ռազմավարական տարանցիկ ճանապարհի ստեղծում։ Այն անվանվելու է «Թրամփի ուղի» (TRIPP) և կապահովի Ադրբեջանի առևտրային հասանելիությունը Նախիջևանի ուղղությամբ։ ԱՄՆ-ն այս ճանապարհը վարձակալում է 99 տարով՝ հետագայում ևս 99 տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ։

Глава Центрального банка Армении Мартин Галстян заявил, что инициатива США под названием «Путь Трампа» положительно воспринимается на армянском рынке. Об этом сообщает «Sputnik Армения».
Ранее руководитель Бюро Госдепартамента США по делам Европы и Евразии Брендан Ханрахан сообщил на встрече с вице-премьером Мгером Григоряном, что США предоставят Армении 145 миллионов долларов в рамках программы «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания».
Галстян отметил, что, несмотря на положительное восприятие, сумма в 145 миллионов долларов по нынешним меркам является относительно небольшой и легко усваиваемой для экономики Армении.
Он подчеркнул необходимость комплексного анализа программы, чтобы понять цели, на которые будут направлены средства.
«Главное сообщение, однако, заключается в том, что инициатива такого уровня имеет место. Это воспринимается рынком позитивно, поскольку может означать предстоящие шаги по разблокировке региона. Кроме того, если мирное соглашение будет доведено до логического завершения, это значительно улучшит наш бизнес-климат», — отметил глава ЦБ.
8 августа в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию из семи пунктов. Документ предусматривает создание стратегической транзитной дороги через Сюникскую область Армении. Маршрут, названный «Путь Трампа» (TRIPP), обеспечит Азербайджану торговый доступ в направлении Нахичевани. США арендуют этот путь сроком на 99 лет с возможностью продления еще на 99 лет.
11 сентября Никол Пашинян пояснил, что Армения не передавала землю США в аренду, а предоставила право на застройку трассы.