Բաքվում շարունակվել է գործարար ու բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված շինծու գործերով դատական ֆարսը։ Վարդանյանը մի շարք միջնորդություններ է ներկայացրել։
Առաջին միջնորդությամբ նա պահանջել է «իր դեմ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննել մի շարք անձանց՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներին և Միջազգային Կարմիր Խաչի կոմիտեի ներկայացուցիչներին, հայտնում է Minval.az-ը։
Նրա պաշտպան Ավրաամ Բերմանը նշել է, որ աջակցում է այդ միջնորդությանը։
Գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիևն ու պետական մեղադրանքը ներկայացնող գլխավոր դատախազության վարչութեան բաժնի պետ Նասիր Բայրամովը նշել են, որ մեղադրյալի թվարկած անձինք «կապ չունեն գործով մեղադրանքների հետ»։
Ասվել է նաև, թե ապացույցների ցանկն ու դրանց քննության հերթականությունն արդեն սահմանված են և այդ պատճառով պդատախազները միջնորդությունը թողնել են առանց քննության։
Դատավարությանը ներկա «տուժողները» խնդրել են դատարանին մերժել միջնորդությունը։
Այնուհետեւ Վարդանյանը ներկայացրել է նոր միջնորդություն՝ նշելով, որ զինծառայող չէ և հետևաբար չի ընդունում, որ իր քրեական գործը քննվի ռազմական դատարանում։ Նրա պաշտպանն ասել է, որ աջակցում է այդ միջնորդությանը։
Գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարականներով օգնական Տուգայ Ռագիմլին ընդգծել է, որ քանի որ մեղադրանքներից մի քանիսը համարվում են ռազմական հանցագործություններ, գործը ենթակա է քննության ռազմական դատարանում։ Պետհայց ներկայացնող դատախազը խնդրել է մերժել միջնորդությունը։
Դատավոր Զեյնալ Աղաևը հայտարարել է, որ այս հարցն արդեն քննարկվել է նախապատրաստական նիստում, և բոլոր կողմերին՝ նաև պաշտպանին, ներկայացվել են դատավարական պատկանելիության վերաբերյալ մանրամասները։
Վարդանյանը հաջորդ միջնորդությամբ խնդրել է իրեն և իր պաշտպանին տրամադրել որոշումները՝ նախորդ նիստերում ներկայացված միջնորդությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև որոշումների քաղվածքները։ Պաշտպանը պահանջել է բավարարել միջնորդությունը։
Դատավորը նշել է, որ մեղադրյալին արդեն ստեղծվել են պայմաններ ծանոթանալու նիստերի արձանագրություններին և միջնորդություններից բխող որոշումներին, և որ ապաագայում նման ծանոթությունները շարունակվելու են նույն կարգով։
Մեկ այլ միջնորդությամբ Վարդանյանը հայտարարել է, որ համաձայն չէ Ադրբեջանի պետական սահմանը ապօրինի հատելու մեղադրանքի հետ և պահանջել է «հարցաքննել այն անձանց, որոնք նախկինում եղել են Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժի զորքի հրամանատարները Ղարաբաղում»։ Պաշտպանը նույնպես աջակցել է։
Դատավոր Զեյնալ Աղաևը նշել է, որ ռուսական խաղաղապահ զորքի հրամանատարությունը, որը նախկինում գործում էր Ղարաբաղում, գործի հետ կապ չունի, և որ մեղադրանքները օրինականորեն գնահատվելու են դատավարության ավարտին։ Միջնորդությունը թողնվել է առանց քննության՝ կրկին հնարավորություն տալով ներկայացնել այն ապագայում։

Ruben Vardanyan, businessman, philanthropist, and former State Minister of Artsakh, continues to face a judicial farce in Baku based on politically motivated charges. During the latest hearing, he submitted several legal motions.
In his first motion, Vardanyan requested that several individuals be questioned as part of the criminal case against him, among them Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, members of the OSCE Minsk Group, and representatives of the International Committee of the Red Cross, according to Minval.az.
His lawyer, Abraham Berman, expressed support for the motion.
However, Senior Assistant to the Prosecutor General Vusal Aliyev and Department Head Nasir Bayramov argued that these individuals were unrelated to the accusations brought against Vardanyan. They also stated that the list of evidence and its examination order had already been established, and thus, the prosecution left the motion unexamined.
Alleged “victims” present at the hearing also urged the court to dismiss the request.
Vardanyan later filed another motion, asserting that since he is not a military serviceman, his case should not be tried in a military court. His lawyer supported this request as well.
Special Assistant to the Prosecutor General, Tugay Ragimli, responded that some of the charges involve war crimes, making the military court appropriate for the case. The prosecutor asked that the motion be denied.
Judge Zeynal Agayev stated that the issue of judicial jurisdiction had already been addressed during the preliminary hearing, and that all parties, including the defense, had been informed accordingly.
In another motion, Vardanyan requested copies of decisions made in previous sessions regarding his earlier motions, as well as excerpts from those rulings. His lawyer demanded the court provide them.
The judge replied that Vardanyan already had access to the session transcripts and relevant decisions and would continue to receive them in the same manner moving forward.
In a further motion, Vardanyan contested the charge of illegally crossing Azerbaijan’s state border. He requested that former commanders of the Russian peacekeeping force previously stationed in Karabakh be called as witnesses. His lawyer backed the request.
Judge Agayev ruled that those commanders are unrelated to the case and that the legality of the charges would be assessed at the end of the trial. He left the motion unexamined but allowed for it to be resubmitted later.
In his January 16 statement, Ruben Vardanyan said he has not given any testimony since his arrest except stating his name. He claimed all interrogation records bearing his signature are falsified and said he and his lawyer and interpreter have been subjected to pressure.