Բաքվում շարունակվել է գործարար ու բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված շինծու գործերով դատական ֆարսը։ Վարդանյանը մի շարք միջնորդություններ է ներկայացրել։
Առաջին միջնորդությամբ նա պահանջել է «իր դեմ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննել մի շարք անձանց՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներին և Միջազգային Կարմիր Խաչի կոմիտեի ներկայացուցիչներին, հայտնում է Minval.az-ը։
Նրա պաշտպան Ավրաամ Բերմանը նշել է, որ աջակցում է այդ միջնորդությանը։
Գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիևն ու պետական մեղադրանքը ներկայացնող գլխավոր դատախազության վարչութեան բաժնի պետ Նասիր Բայրամովը նշել են, որ մեղադրյալի թվարկած անձինք «կապ չունեն գործով մեղադրանքների հետ»։
Ասվել է նաև, թե ապացույցների ցանկն ու դրանց քննության հերթականությունն արդեն սահմանված են և այդ պատճառով պդատախազները միջնորդությունը թողնել են առանց քննության։
Դատավարությանը ներկա «տուժողները» խնդրել են դատարանին մերժել միջնորդությունը։
Այնուհետեւ Վարդանյանը ներկայացրել է նոր միջնորդություն՝ նշելով, որ զինծառայող չէ և հետևաբար չի ընդունում, որ իր քրեական գործը քննվի ռազմական դատարանում։ Նրա պաշտպանն ասել է, որ աջակցում է այդ միջնորդությանը։
Գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարականներով օգնական Տուգայ Ռագիմլին ընդգծել է, որ քանի որ մեղադրանքներից մի քանիսը համարվում են ռազմական հանցագործություններ, գործը ենթակա է քննության ռազմական դատարանում։ Պետհայց ներկայացնող դատախազը խնդրել է մերժել միջնորդությունը։
Դատավոր Զեյնալ Աղաևը հայտարարել է, որ այս հարցն արդեն քննարկվել է նախապատրաստական նիստում, և բոլոր կողմերին՝ նաև պաշտպանին, ներկայացվել են դատավարական պատկանելիության վերաբերյալ մանրամասները։
Վարդանյանը հաջորդ միջնորդությամբ խնդրել է իրեն և իր պաշտպանին տրամադրել որոշումները՝ նախորդ նիստերում ներկայացված միջնորդությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև որոշումների քաղվածքները։ Պաշտպանը պահանջել է բավարարել միջնորդությունը։
Դատավորը նշել է, որ մեղադրյալին արդեն ստեղծվել են պայմաններ ծանոթանալու նիստերի արձանագրություններին և միջնորդություններից բխող որոշումներին, և որ ապաագայում նման ծանոթությունները շարունակվելու են նույն կարգով։
Մեկ այլ միջնորդությամբ Վարդանյանը հայտարարել է, որ համաձայն չէ Ադրբեջանի պետական սահմանը ապօրինի հատելու մեղադրանքի հետ և պահանջել է «հարցաքննել այն անձանց, որոնք նախկինում եղել են Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժի զորքի հրամանատարները Ղարաբաղում»։ Պաշտպանը նույնպես աջակցել է։
Դատավոր Զեյնալ Աղաևը նշել է, որ ռուսական խաղաղապահ զորքի հրամանատարությունը, որը նախկինում գործում էր Ղարաբաղում, գործի հետ կապ չունի, և որ մեղադրանքները օրինականորեն գնահատվելու են դատավարության ավարտին։ Միջնորդությունը թողնվել է առանց քննության՝ կրկին հնարավորություն տալով ներկայացնել այն ապագայում։

17 Сентябрь 2025 - 06:50 AMT
В Баку продолжается судебный фарс по делу бывшего госсминистра Арцаха, предпринимателя и филантропа Рубена Варданяна, обвиняемого по надуманным основаниям. Он подал в суд ряд ходатайств.
В первом ходатайстве Варданян потребовал допросить в рамках уголовного дела нескольких лиц, в частности, премьер-министра Армении Никола Пашиняна, членов Минской группы ОБСЕ и представителей Международного комитета Красного Креста, сообщает «Minval.az».
Его защитник Авраам Берман поддержал это ходатайство.
Однако старший помощник генпрокурора Вусал Алиев и начальник отдела ведомства Насир Байрамов заявили, что указанные лица «не имеют отношения к обвинениям». По их словам, список доказательств и порядок их исследования уже утверждены, в связи с чем ходатайство оставлено без рассмотрения.
Так называемые «потерпевшие», присутствовавшие на заседании, также призвали суд отклонить требование.
Затем Варданян подал новое ходатайство, утверждая, что он не является военнослужащим и поэтому его дело не может рассматриваться в военном суде. Адвокат вновь поддержал эту позицию.
Специальный помощник генпрокурора Тугай Рагимли отметил, что часть обвинений относится к военным преступлениям, а значит, дело подлежит рассмотрению в военном суде. Прокурор попросил отклонить ходатайство.
Судья Зейнал Агаев напомнил, что вопрос подсудности уже обсуждался на подготовительном заседании, и все стороны, включая защиту, были уведомлены об этом.
В другом ходатайстве Варданян потребовал предоставить ему и адвокату копии решений по ранее поданным ходатайствам, а также выписки из этих решений. Адвокат настаивал на удовлетворении запроса.
Судья отметил, что обвиняемому уже предоставлен доступ к протоколам заседаний и связанным с ними решениям, и такая практика будет продолжена.
В очередном ходатайстве Варданян выразил несогласие с обвинением в незаконном пересечении государственной границы Азербайджана и потребовал допроса бывших командующих российского миротворческого контингента в Карабахе. Адвокат поддержал просьбу.
Судья Агаев указал, что эти лица не связаны с делом, и напомнил, что законность обвинений будет оценена в конце процесса. Ходатайство оставлено без рассмотрения, с возможностью повторной подачи.
В своем обращении 16 января Рубен Варданян сообщил, что с момента ареста не давал показаний, кроме имени и фамилии. Он заявил, что все документы с его подписью — подделка, и утверждает, что на него, его адвоката и переводчика оказывалось давление.