Հայաստանի անկախության 34-րդ տարեդարձի առիթով սեպտեմբերի 16-ին Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանատունն անցկացրել է պաշտոնական ընդունելություն՝ Բեռլինի Թումո կենտրոնում: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Գերմանիայի կառավարության ներկայացուցիչներ, Բունդեսթագի պատգամավորներ, ԳԴՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ և դիվանագետներ, քաղաքային ղեկավարության անդամներ, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
ԳԴՀ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերի հանձնակատար Նիկլաս Վագներն իր խոսքում մասնավորապես նշել է․ «Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության պայմանագրով Հայաստանը և Ադրբեջանը նոր էջ են բացել իրենց պատմության մեջ. երկու երկրներն էլ պատրաստ են բարդ հարցերը լուծել բանակցությունների միջոցով և գնալ դժվար փոխզիջումների։
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ի և եվրոպական գործընկերների հետ համատեղ Գերմանիան երկար ժամանակ շարունակաբար ցուցաբերել է ակտիվ քաղաքական աջակցություն խաղաղության գործընթացին, հայտնում է Գերմանիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Վագներն ընդգծել է նաև. «Մենք կշարունակենք մեր ԵՄ գործընկերների հետ քաղաքական և մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին՝ հարևան Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված հետագա քայլերում։ Մենք մեր հարևան երկրների հետ հաշտեցման մեր սեփական պատմությունից գիտենք, որ երկարատև խաղաղությունը ժամանակ է պահանջում»։
ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը իր ելույթում շեշտել է. «Անկախության ճանապարհը հայ ժողովրդի գիտակցված որոշումն էր՝ ապրել ազատ, անկախ և արժանապատիվ. արժեքներ, որոնք այսօր էլ մնում են հայ ժողովրդի համար կենտրոնական։ Անկախ պետականությունը ոչ միայն ազգային անվտանգության բաղադրիչ է, այլև ինքնիշխանության, ժողովրդավարության և խաղաղ ապրելու մշակույթի արտահայտություն. կենսակերպ, որին հավատարիմ է Հայաստանի Հանրապետությունը»։
Նա նաև անդրադարձել է Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ ընդգծելով. «Մեր տարածաշրջանում այսուհետ կգերիշխի ոչ թե հակամարտության, այլ խաղաղության տրամաբանությունը։ Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ համաձայնագիրը լայն հնարավորություններ է բացում ոչ միայն Հայաստանի, այլև հարևան երկրների և Եվրոպական Միության համար»։
Դեսպանը նաև բարձր է գնահատել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև գոյություն ունեցող միջպետական կապերը, քաղաքական մակարդակով ընթացող ակտիվ երկխոսությունը և տարբեր ոլորտներում շարունակվող երկկողմ համագործակցությունը:

17 Сентябрь 2025 - 06:55 AMT
16 сентября в Берлине по случаю 34-й годовщины независимости Армении посольство Республики Армения в Германии провело официальный прием в берлинском центре TUMO. В мероприятии приняли участие представители правительства Германии, депутаты Бундестага, аккредитованные в ФРГ послы и дипломаты, представители городских властей, а также члены армянской общины.
Уполномоченный МИД Германии по вопросам Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии Никлас Вагнер в своём выступлении, в частности, отметил: «С подписанным 8 августа в Вашингтоне мирным соглашением Армения и Азербайджан открыли новую страницу своей истории. Обе страны готовы решать сложные вопросы за столом переговоров и идти на трудные компромиссы».
Он добавил, что Германия на протяжении долгого времени последовательно оказывает активную политическую поддержку мирному процессу совместно с Соединёнными Штатами и европейскими партнерами, сообщает посольство Армении в Германии.
Вагнер также подчеркнул: «Мы продолжим оказывать политическую и гуманитарную поддержку Армении совместно с партнерами по ЕС в процессе дальнейшей нормализации отношений с соседним Азербайджаном. Мы знаем из собственной истории примирения с соседями, что для достижения прочного мира требуется время».
Посол Армении в ФРГ Виктор Енгибарян в своей речи подчеркнул: «Путь к независимости был осознанным выбором армянского народа — жить свободно, независимо и достойно. Эти ценности остаются центральными для армян сегодня. Независимая государственность — это не только элемент национальной безопасности, но и выражение суверенитета, демократии и культуры мирной жизни. Это образ жизни, которому предана Республика Армения».
Он также обратился к договоренностям, достигнутым в Вашингтоне: «В нашем регионе отныне будет доминировать не логика конфликта, а логика мира. Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений открывает широкие возможности не только для Армении, но и для соседних стран и Европейского Союза».
Посол также высоко оценил существующие межгосударственные отношения между Арменией и Германией, активный политический диалог и продолжающееся двустороннее сотрудничество в различных сферах.
8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. В результате встречи была подписана Совместная декларация, отражающая итоги переговоров в Вашингтоне.
В присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США главы МИД Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов предварительно подписали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».