Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը՝ ԵԱՀԿ–ն սկսել է Մինսկի գործընթացի փակման և դրա հետ առնչվող կառույցների լուծարման գործնական իրականացումը։ Այդ մասին հայտնել է ԵԱՀԿ-ում Ֆինլանդիայի նախագահության աշխատանքային խմբի ղեկավարի տեղակալ Տոնի Սանդելը, գրում է Report.az-ը։
«Կազմակերպության քարտուղարությունը արդեն անցել է ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի սեպտեմբերի 1-ի որոշման գործնական իրականացմանը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ դիմումի հիման վրա։ Քարտուղարությունն իրականացնում է քայլեր՝ Մինսկի գործընթացը եւ դրա հետ կապված կառույցները փակելու ուղղությամբ։ Խոսքը վերաբերում է կադրային հարցերին, արխիվային նյութերին եւ վարչական գործառույթներին։ Միայն տեխնիկական գործողությունները, ինչպիսիք են գույքի և սարքավորումների փոխանցումը, կիրականացվեն մինչև գործընթացի ամբողջական ավարտը, որը նախատեսվում է ավարտել ոչ ուշ քան դեկտեմբերի 1-ը», — նշել է Սանդելը։
Նրա խոսքով՝ աշխատանքները ընդգրկում են մի քանի ուղղություն՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչների աշխատակազմը, բարձր մակարդակի պլանավորման խումբը, ինչպես նաև փաստաթղթերի և արխիվների կառավարումը։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ Մինսկի գործընթացը պաշտոնապես փակելու վերաբերյալ։
Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992 թվականին՝ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության խորհրդաժողովի որոշմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու նպատակով։ 1994-ին խմբի շրջանակում ստեղծվել է համանախագահների ինստիտուտը՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի մասնակցությամբ։ Գրեթե երեք տասնամյակ Մինսկի խումբը դիտարկվել է որպես գլխավոր միջազգային հարթակ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանակցությունների համար։
Սակայն 2020 թվականի պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից հետո այդ հարթակի գործառույթները փաստացի դադարել են։

17 Сентябрь 2025 - 09:01 AMT
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) начала практическую реализацию ликвидации Минского процесса и всех связанных с ним структур. Об этом сообщил заместитель руководителя рабочей группы председательства Финляндии в ОБСЕ Тони Сандел, передаёт Report.az .
«Секретариат организации уже приступил к выполнению решения Постоянного совета ОБСЕ от 1 сентября, основанного на совместном обращении Азербайджана и Армении. Секретариат предпринимает шаги по закрытию Минского процесса и связанных с ним структур. Речь идёт о кадровых вопросах, архивных материалах и административных функциях. Лишь технические действия — такие как передача имущества и оборудования — будут осуществляться до полного завершения процесса, которое ожидается не позднее 1 декабря», — отметил Сандел.
По его словам, работа охватывает несколько направлений: штат персонала Личного представителя действующего председателя ОБСЕ, Группу высокого уровня планирования, а также управление архивами и документацией.
8 августа 2025 года в Вашингтоне министры иностранных дел Армении и Азербайджана подписали совместное заявление о формальном завершении Минского процесса.
Минская группа была создана в 1992 году по решению Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе с целью содействия мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. В 1994 году в рамках группы был учреждён институт сопредседателей при участии России, США и Франции. Почти три десятилетия Минская группа оставалась ключевой международной платформой для переговоров между Арменией и Азербайджаном.
Однако после победы Азербайджана в войне 2020 года деятельность этой платформы фактически прекратилась.