Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը՝ ԵԱՀԿ–ն սկսել է Մինսկի գործընթացի փակման և դրա հետ առնչվող կառույցների լուծարման գործնական իրականացումը։ Այդ մասին հայտնել է ԵԱՀԿ-ում Ֆինլանդիայի նախագահության աշխատանքային խմբի ղեկավարի տեղակալ Տոնի Սանդելը, գրում է Report.az-ը։
«Կազմակերպության քարտուղարությունը արդեն անցել է ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի սեպտեմբերի 1-ի որոշման գործնական իրականացմանը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ դիմումի հիման վրա։ Քարտուղարությունն իրականացնում է քայլեր՝ Մինսկի գործընթացը եւ դրա հետ կապված կառույցները փակելու ուղղությամբ։ Խոսքը վերաբերում է կադրային հարցերին, արխիվային նյութերին եւ վարչական գործառույթներին։ Միայն տեխնիկական գործողությունները, ինչպիսիք են գույքի և սարքավորումների փոխանցումը, կիրականացվեն մինչև գործընթացի ամբողջական ավարտը, որը նախատեսվում է ավարտել ոչ ուշ քան դեկտեմբերի 1-ը», — նշել է Սանդելը։
Նրա խոսքով՝ աշխատանքները ընդգրկում են մի քանի ուղղություն՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչների աշխատակազմը, բարձր մակարդակի պլանավորման խումբը, ինչպես նաև փաստաթղթերի և արխիվների կառավարումը։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ Մինսկի գործընթացը պաշտոնապես փակելու վերաբերյալ։
Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992 թվականին՝ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության խորհրդաժողովի որոշմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու նպատակով։ 1994-ին խմբի շրջանակում ստեղծվել է համանախագահների ինստիտուտը՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի մասնակցությամբ։ Գրեթե երեք տասնամյակ Մինսկի խումբը դիտարկվել է որպես գլխավոր միջազգային հարթակ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանակցությունների համար։
Սակայն 2020 թվականի պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից հետո այդ հարթակի գործառույթները փաստացի դադարել են։

The Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) has launched the practical implementation of shutting down the Minsk Process and dismantling related structures, according to Toni Sandell, Deputy Head of Finland's Chairmanship Task Force at the OSCE, as reported by Report.az .
"The OSCE Secretariat has already begun executing the decision adopted by the OSCE Permanent Council on September 1, following a joint request by Azerbaijan and Armenia. The Secretariat is taking steps to close the Minsk Process and all related structures. This includes staffing matters, archival materials, and administrative functions. Only technical operations, such as transferring assets and equipment, will continue until the process is fully completed, which is expected by December 1," Sandell stated.
According to him, the work involves multiple areas, including the staff of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, the High-Level Planning Group, and the management of documents and archives.
On August 8, 2025, the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan signed a joint declaration in Washington, officially terminating the Minsk Process.
The OSCE Minsk Group was established in 1992 by the Conference on Security and Cooperation in Europe to facilitate a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict. In 1994, the co-chairmanship format was created, involving Russia, the United States, and France. For nearly three decades, the Minsk Group served as the main international platform for negotiations between Armenia and Azerbaijan.
However, following Azerbaijan’s military victory in the 2020 war, the group’s role effectively came to an end.