Վրաստանը ամբողջությամբ մարել է արտաքին պարտքը Ռուսաստանի և Փարիզյան ակումբի վեց այլ վարկատու պետությունների նկատմամբ։ Վճարումները կատարվել են 2004 թվականին կնքված համաձայնագրի հիման վրա, որը վերաբերում էր վրացական պարտքի մի մասի վերաֆինանսավորմանը։ Տեղեկությունը ներկայացված է Վրաստանի ֆինանսների նախարարության կայքում։
Պարտքերի մարման արդյունքում Վրաստանը լիովին վճարել է նաև Թուրքիայի, Ղազախստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի հանդեպ ունեցած պարտավորությունները։ Օգոստոսի 1-ի դրությամբ այս երկրների հանդեպ ընդհանուր մնացորդը կազմել է մոտ 7,32 մլն դոլար, որից 4 մլն դոլարը՝ Ռուսաստանին, գրում է Sputnik Արմենիան։
Մարված պարտքերի փաթեթը ներառել է մինչև 1999 թվականը կուտակված մոտ 160 մլն դոլարի պարտավորությունները, ինչպես նաև 1999-2004 թթ․ ընթացքում գոյացած տոկոսները։ Բացի այդ, ներառվել են նաև այն պարտքերը, որոնք պետք է մարվեին 2004-2006 թվականներին՝ համաձայն ավելի վաղ հաստատված ժամանակացույցի։
Վերաֆինանսավորումը գործարկվել է 2004 թվականի հունիսի 1-ից և շարունակվել մինչև 2006 թվականի դեկտեմբերի 1-ը։ Ըստ պայմանավորվածության՝ վճարումները նախատեսված էին 20 տարվա ընթացքում։ Արդյունքում Վրաստանի կատարած ընդհանուր վճարումների ծավալը գերազանցել է 225 մլն դոլարը։
Ֆինանսների նախարարության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականի օգոստոսի դրությամբ Վրաստանի պետական պարտքը կազմում է ավելի քան 9 մլրդ դոլար։ Ամենախոշոր պարտապան երկիրը Ֆրանսիան է, որի հանդեպ պարտավորությունները գերազանցում են 850 մլն դոլարը։

Грузия полностью рассчиталась по внешним обязательствам перед Россией и ещё шестью государствами-кредиторами Парижского клуба, сообщает Министерство финансов страны. Платежи были осуществлены на основании соглашения 2004 года о рефинансировании части задолженности.
В их число вошли долги перед Турцией, Казахстаном, Арменией, Азербайджаном и Ираном. По состоянию на 1 августа общий остаток задолженности перед этими странами составлял около $7,32 млн, из которых $4 млн приходилось на Россию, пишет Sputnik Армения.
Погашенный пакет включал около $160 млн долгов, накопленных до 1999 года, а также проценты за 1999–2004 годы. В него вошли и обязательства, подлежащие выплате в 2004–2006 годах.
Рефинансирование началось 1 июня 2004 года и продолжалось до 1 декабря 2006 года, при этом платежи были распределены на 20 лет. В итоге общая сумма выплат Грузии превысила $225 млн.
По данным Минфина, на август 2025 года государственный долг Грузии превышает $9 млрд. Крупнейшим кредитором остаётся Франция, задолженность перед которой превышает $850 млн.