ԱՊՀ մաքսային մարմինները կունենան միասնական փորձաքննությունների կենտրոն: ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «ԱՊՀ մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների մաքսային նպատակներով փորձաքննությունների և հետազոտությունների կենտրոնի մասին» համաձայնագրի կնքմանը։
Ըստ համաձայնագրի՝ նորաստեղծ կենտրոնը կծառայի մաքսային նպատակներով տեղեկատվական, վերլուծական և գիտամեթոդական փոխգործակցության համար։ Այն կանցկացնի փորձաքննություններ և ուսումնասիրություններ՝ ապահովելով ընդհանուր չափորոշիչներ բոլոր մասնակից երկրների համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Համաձայնագրի հիմնական նպատակն է մշակել միատեսակ մոտեցումներ ԱՊՀ մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների աշխատանքի կազմակերպման հարցում փորձաքննություններ և ուսումնասիրություններ նշանակելիս և իրականացնելիս»,–ասված է որոշման հիմնավորման մեջ:
Փաստաթղթի հիմնավորմամբ՝ կենտրոնը կնպաստի մաքսային մարմինների արդյունավետության բարձրացմանը, տնտեսական անվտանգության ամրապնդմանը, մաքսային ոլորտում իրավախախտումների դեմ պայքարին, ինչպես նաև փորձագետների ներուժի և մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը։

18 Сентябрь 2025 - 11:51 AMT
Таможенные органы стран СНГ получат единый центр экспертиз в рамках соглашения «О Центре экспертиз и исследований для таможенных целей государств-участников СНГ», сообщает «Sputnik Армения».
Центр станет общей платформой для информационного, аналитического и научно-методического взаимодействия в таможенной сфере. Он будет проводить экспертизы и исследования, обеспечивая единые стандарты для всех стран-участниц.
«Основная цель соглашения — разработка единых подходов к организации работы таможенных органов государств СНГ при назначении и проведении экспертиз и исследований», — говорится в обосновании решения.
По документу, центр будет способствовать повышению эффективности таможенных органов, укреплению экономической безопасности, борьбе с нарушениями в таможенной сфере, а также развитию потенциала и профессиональных навыков специалистов.