ԱՊՀ մաքսային մարմինները կունենան միասնական փորձաքննությունների կենտրոն: ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «ԱՊՀ մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների մաքսային նպատակներով փորձաքննությունների և հետազոտությունների կենտրոնի մասին» համաձայնագրի կնքմանը։
Ըստ համաձայնագրի՝ նորաստեղծ կենտրոնը կծառայի մաքսային նպատակներով տեղեկատվական, վերլուծական և գիտամեթոդական փոխգործակցության համար։ Այն կանցկացնի փորձաքննություններ և ուսումնասիրություններ՝ ապահովելով ընդհանուր չափորոշիչներ բոլոր մասնակից երկրների համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Համաձայնագրի հիմնական նպատակն է մշակել միատեսակ մոտեցումներ ԱՊՀ մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների աշխատանքի կազմակերպման հարցում փորձաքննություններ և ուսումնասիրություններ նշանակելիս և իրականացնելիս»,–ասված է որոշման հիմնավորման մեջ:
Փաստաթղթի հիմնավորմամբ՝ կենտրոնը կնպաստի մաքսային մարմինների արդյունավետության բարձրացմանը, տնտեսական անվտանգության ամրապնդմանը, մաքսային ոլորտում իրավախախտումների դեմ պայքարին, ինչպես նաև փորձագետների ներուժի և մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը։

CIS customs authorities will have a unified expertise center following the signing of the Agreement on the Center for Expertise and Research for Customs Purposes of the CIS Member States. Armenia’s government approved the treaty, Sputnik Armenia reported.
The new center will serve as a platform for information sharing, analysis, and methodological cooperation in customs-related matters. It will conduct examinations and studies to ensure common standards across member states.
“The main purpose of the agreement is to develop uniform approaches in organizing the work of customs bodies in CIS countries when ordering and conducting expertise and research,” the government’s justification states.
The center is expected to improve efficiency of customs bodies, strengthen economic security, fight customs-related offenses, and develop the professional capacity of experts. It will function as an expert institution for an initial five-year term.