ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը հայտարարել է, որ ՀՀ գործողությունները դեռևս չեն հակասում ԵԱՏՄ–ում նրա պարտավորություններին։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի հայտարարությունները՝ Եվրոպական միությանը միանալու կամքով, այժմ ընդամենը «քաղաքական դեկլարացիաներ» են, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Միևնույն ժամանակ բազմիցս ընդգծվել է, այդ թվում փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի կողմից, որ երկու միություններում անդամ լինելը անհնար է ըստ նրանց էության։ Այս պահին Հայաստանի գործողությունները չեն հակասում նրա պարտավորություններին ԵԱՏՄ‑ում։ Կտեսնենք դեռ գործնական քայլերը։ Ոչ ոք չի արգելում Հայաստանին համագործակցել այլ երկրների հետ՝ դա անում են ԵԱՏՄ բոլոր անդամները։ Գլխավորն այն է, որ այդ համագործակցությունը չհակասի Միության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների հետ։ Առայժմ նման բան չկա», – ասել է պաշտոնյան։
Դիվանագետի խոսքով, Հայաստանի մասնակցության բնույթը միությանը չի փոխվել՝ այն մնում է կառուցողական, երկիրը «ակտիվ աշխատում է ԵԱՏՄ‑ում և տեսնում է իր մասնակցությունից բխող առավելությունները»։
«Այո, ապրանքաշրջանառությունը նվազել է, բայց սա փոփոխական իրավիճակ է։ Մինչ այդ եղել է աճ, հիմա ամեն ինչ վերադառնում է ավելի սովորական հունին։ 2015 թվականին ԵԱՏՄ-ին անդամակցության սկզբից ի վեր «Հայաստանի առևտուրը գործընկերների հետ կտրուկ աճել է»,–ասել է նա։
ԵԱՏՄ երկրների միջև առևտրաշրջանառության սպասվող փոփոխություններին անդրադառնալով՝ նախարարության դեպարտամենտի ղեկավարը ընդգծել է, որ վիճակագրությունը «ընդհանուր առմամբ դրական դինամիկա է ցուցադրում», քանի որ գործընկերները ԵԱՏՄ‑ում «գլխավոր տեղեր են զբաղեցնում» փոխադարձ առևտրում։
«Իհարկե, կան գործոններ, որոնք ազդում ենև աճի, և նվազման ուղղությամբ։ Բայց ընդհանուր առմամբ դինամիկան դրական է, համագործակցությունը փոխշահավետ է բոլոր անդամ պետությունների համար», — ասել է Աղասանդյանը։

18 Сентябрь 2025 - 14:47 AMT
Директор Первого департамента стран СНГ МИД России Михаил Агасандян отметил, что действия Армении на данный момент не противоречат её обязательствам в ЕАЭС.
Он подчеркнул, что заявления Еревана о намерении вступить в Европейский союз являются пока лишь «политическими декларациями», передает ТАСС.
«При этом неоднократно подчеркивалось, в том числе вице-премьером Алексеем Оверчуком, что одновременное членство в двух союзах невозможно по своей сути. На сегодняшний день действия Армении не противоречат её обязательствам в ЕАЭС. Посмотрим на практические шаги. Никто не запрещает Армении сотрудничать с другими странами. Этим занимаются все члены ЕАЭС. Главное, чтобы такое сотрудничество не шло вразрез с обязательствами в рамках Союза. Пока таких случаев нет», — заявил Агасандян.
По его словам, характер участия Армении в ЕАЭС не изменился: страна «активно работает в Союзе и видит преимущества своего членства».
«Да, товарооборот снизился, но это изменчивая ситуация. Ранее наблюдался рост, сейчас всё возвращается в более обычное русло. С 2015 года, с момента вступления Армении в ЕАЭС, её торговля с партнерами значительно выросла», — сказал дипломат.
Говоря о прогнозируемых изменениях в торговле между странами ЕАЭС, Агасандян отметил, что статистика «в целом демонстрирует положительную динамику», так как партнеры по Союзу занимают «ведущие позиции» во взаимной торговле.
«Разумеется, существуют факторы, влияющие и на рост, и на спад. Но в целом динамика положительная, сотрудничество взаимовыгодно для всех стран-участниц», — добавил он.
26 марта Национальное собрание Армении окончательно одобрило законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Правительство поддержало инициативу 9 января, после предложения гражданского движения «Евровыбор». Однако ЕС пока не направил Армении официального приглашения, а оппозиция назвала документ юридически абсурдным. Закон подписан президентом. Вице-премьер РФ Алексей Оверчук также заявил, что Армения не может «сидеть на двух стульях» и в итоге должна будет выбрать между ЕАЭС и ЕС.