ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին շփոթել է Հայաստանն Ալբանիայի հետ՝ խոսելով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Նա ասել է այդ մասին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա նաև աղավաղել է Ադրբեջանի անվանումը։
«Մենք, օրինակ, ապահովեցինք Աբրբեջանի և Ալբանիայի միջև կարգավորումը», -ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ հակամարտությունն «շարունակվում է արդեն երկար տարիներ», հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Թրամփը մանրամասներ է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Սպիտակ տանը կայացած բանակցություններից։
«Նրանք սկսեցին երկու կողմերում Օվալաձև աշխատասենյակում՝ այնքան հեռու, որ ես նույնիսկ չէի պատկերացնում, թե կարելի է այդքան հեռու լինել։ Եվ մինչ մենք միասին էինք մի ամբողջ ժամ, նրանք ավելի ու ավելի մերձեցան, և զրույցի ավարտին մենք բոլորով գրկախառնվեցինք», — նշել է նա գրում է Minval.az–ը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 18–ի ճեպազրույցում, անդրադառնալով Դոնալդ Թրամփի կողմից Հայաստանը որպես Ալբանիա ներկայացնելուն, ասել է, որ ցանկացած մարդ և երկրի ղեկավար իր վրիպակներն ըստ պատեհության ուղղում է և ԱՄն նախագահը դա արդեն իսկ արել է, այդ թվում՝ իր թվիթերյան վերջին գրառման մեջ։

U.S. President Donald Trump has once again confused Armenia with Albania while speaking about the normalization of relations with Azerbaijan. The incident occurred during a joint press conference with UK Prime Minister Keir Starmer.
Trump also mispronounced the name of Azerbaijan.
“We, for example, secured the settlement between Aberbaijan and Albania,” he said, adding that the conflict “has lasted for many years,” according to TASS.
Trump previously made similar errors during an interview with Fox News on September 12 and in another interview with U.S. journalist Mark Levin back in August.
He also shared some details from negotiations between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan that reportedly took place at the White House.
“They started on opposite ends of the Oval Office, so far apart I didn’t think that was even possible. But after a full hour together, they moved closer and closer. By the end, we were all hugging,” Trump said, according to Minval.az .
On September 18, Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the confusion, stating that any person — including a world leader — can correct their mistakes when appropriate. He noted that Trump had already done so in a recent tweet.