Վաշինգտոնում սեպտեմբերի 17-ին, ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքում, անցկացվել են «Արդարադատություն հայ գերիների համար» խորագրով լսումներ, որոնք կազմակերպվել են Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) և Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի (ALCJHR) համատեղ ջանքերով՝ Կոնգրեսի աշխատակազմին տեղեկացնելու նպատակով Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցի շուրջ։
Քննարկումը վարել է Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի ղեկավար Քեն Խաչիկյանը, իսկ բանախոսությամբ հանդես են եկել «Միջազգային համեմատական իրավունքի կենտրոնի» նախագահ, փաստաբան և ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը, Perseus Strategies կազմակերպության գործադիր տնօրեն և Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը, ինչպես նաև Kerkonian Dajani LLP իրավաբանական ընկերության հիմնադիր գործընկեր, ամերիկահայ փաստաբան Գառնիկ Քերքոնյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Քեն Խաչիկյանը նշել է, որ լսումները նվիրված են Բաքվում պահվող 23 հայ գերիներին, որոնք տանջանքների են ենթարկվում և վատ վերաբերմունքի արժանանում:
Փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը ներկայացրել է հայ գերիների հետ կապված ընդհանուր իրավիճակը՝ հատկապես մտահոգություն հայտնելով սեպտեմբերից Ադրբեջանի կառավարության պահանջով այդ երկրում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) գործունեության դադարեցման առնչությամբ: Նա նշել է, որ ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային կառույցն էր, որ հասանելիություն ուներ հայ գերիներին ու քաղբանտարկյալներին, և հիմա նրանք զրկված են այդ միակ միջազգային մեխանիզմից: Նրա խոսքով՝ հունիսից՝ ԿԽՄԿ-ի վերջին այցից հետո որևէ արժանահավատ աղբյուրից տեղեկություն չկա նրանց իրական վիճակի մասին:
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից նախաստորագրված համաձայնագրում առկա՝ միջազգային հայցերի հետ կանչման կետը ի՞նչ հետևանքներ կունենա հայ գերիների վրա, Սիրանուշ Սահակյանը նշել է՝ դա կնշանակի արդարադատության և գերիների պաշտպանության վերացում:
«Քանի որ գերիների ազատ արձակումը այս համաձայնագրի կարգավորման մաս չէ, Ալիևի ռեժիմի համար այլ քաղաքական կամ իրավական պարտավորություն չի լինի նրանց ազատ արձակելու համար: Առանց նրանց ազատ արձակման՝ հայ հասարակությունը չի կարող վստահություն, հավատ ունենալ այս խաղաղության գործընթացների նկատմամբ: Ուստի շատ կարևոր է այս հարցը լուծել նախքան այդ գործընթացների ավարտը»,–ասել է նա։
Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը ներկայացրել է այն իրավախախտումները, որոնք տեղի են ունեցել իր պաշտպանյալ Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ նախաքննության և դատաքննության ընթացքում, ինչպես նաև այն, որ նա երկու անգամ հացադուլ է հայտարարել և դրանցից առաջինի ժամանակ ենթարկվել է խոշտանգումների:
«Նրան այժմ սպառնում է ցմահ ազատազրկում՝ 40-ից ավելի կեղծ մեղադրանքներով, որոնք ներառում են ագրեսիվ պատերազմի պլանավորում և վարում, պատերազմի օրենքների խախտում, ահաբեկչության ֆինանսավորում և այլն»,-նշել է նա:
Գենսերը մեղադրանքները համարել է անհեթեթ:
«Միայն մեկ օրինակ բերեմ՝ Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որը անկախ կազմակերպություն է, ենթարկվում է միջազգային աուդիտի, ըստ «մեղադրանքների», Վարդանյանի համար ծառայել է որպես ահաբեկչություն ֆինանսավորելու միջոց»,-ասել է նա։
Խոսելով բազմաթիվ խախտումների մասին՝ Գենսերը նշել է, որ այդ դատական լսումների ժամանակ բազմաթիվ ենթադրյալ «տուժածներ» են բերվել վկայություն տալու, բայց բոլորը հաստատել են, որ երբեք չեն տեսել Վարդանյանին, նրա մասին գիտեն միայն լրատվամիջոցներից.։
«Ոչ մի փաստական ապացույց, բառացիորեն ոչ մի, չի ներկայացվել՝ Վարդանյանին կապելու նկարագրված դեպքերի հետ: Այդ ամբողջ, այսպես կոչված, «ապացույցները», դուրս կնետվեին ցանկացած դատարանից, որտեղ գերիշխում է իրավունքի գերակայությունը, բայց, դա իհարկե, չի վերաբերում Ադրբեջանի ռազմական դատարանին»,–նշել է նա։
Պատասխանելով Քեն Խաչիկյանի՝ հայ գերիների խնդրի վերաբերյալ Թրամփի վարչակազմի ավելի բացահայտ վերաբերմունքի մասին հարցին, Գենսերը շատ կարևոր է համարել Թրամփ-Փաշինյան հանդիպման ժամանակ թեմայի արծարծումը:
«Այժմ, երբ նա {Թրամփը} հրապարակային հանձնառություն է ստանձնել, պետք է հետևողական լինել, որ այդ հանձնառությունը կատարվի: Չեմ կարծում, որ նա {Ալիևը} ուզենա նրանց բոլորին ազատ արձակել: Իհարկե, ես արդեն նախազգուշացրել եմ այդ մասին: Կարևոր է, որ նրանք բոլորը դուրս գան»,-նշել է նա։
Գենսերը միաժամանակ ավելացրել է, որ դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու, սակայն նշել է, որ Սպիտակ տնից և Պետքարտուղարությունից ստացվող հաղորդագրությունները լավ համակարգված են, և ցույց են տալիս, որ նրանք պատրաստ են այդ հարցում առաջ շարժվել. «Արդյոք նրանք պատրա՞ստ են այն ճնշումը գործադրել, որը անհրաժեշտ է հարցի արագ լուծման համար՝ դա այլ հարց է, և հենց այն է, ինչի վրա պետք է աշխատենք»:

On September 17, a congressional briefing titled Justice for Armenian Captives was held at the U.S. Capitol in Washington, D.C., organized jointly by the Armenian National Committee of America (ANCA) and the Armenian Legal Center for Justice and Human Rights (ALCJHR). The event aimed to inform Congressional staff about the ongoing issue of Armenian captives held in Baku.
The discussion was moderated by ALCJHR Director Ken Khachigian, with presentations from Siranush Sahakyan, president of the International Comparative Law Center and legal representative of Armenian captives at the European Court of Human Rights; Jared Genser, international legal counsel to Ruben Vardanyan and Executive Director of Perseus Strategies; and Armenian-American lawyer Garnik Kerkonian, founding partner of Kerkonian Dajani LLP.
Khachigian emphasized that the hearing was dedicated to 23 Armenians held in Baku, who are subjected to torture and mistreatment.
Sahakyan gave an overview of the captives' condition, expressing concern over Azerbaijan’s recent suspension of the International Committee of the Red Cross (ICRC) operations at Baku’s request. She noted that the ICRC was the only international body with access to the detainees and that since its last visit in June, there has been no reliable information about their status.
Asked about the clause in the Armenia–Azerbaijan preliminary agreement requiring the withdrawal of international legal claims, Sahakyan warned it would eliminate justice and protection for the captives. She stressed that since the release of detainees is not part of the agreement’s terms, Aliyev’s regime would face no political or legal obligation to free them, which could undermine public trust in the peace process.
Jared Genser detailed the legal violations in the investigation and trial of his client Ruben Vardanyan, noting that Vardanyan has gone on hunger strike twice and was tortured during the first. He now faces life imprisonment under over 40 fabricated charges, including planning aggressive war, violating the laws of war, and financing terrorism.
Genser dismissed the charges as absurd. For example, he noted that Vardanyan’s independent Aurora humanitarian initiative, subject to international audits, is being portrayed as a front for terrorism financing.
Genser added that supposed “victims” brought to testify during court hearings admitted they had never seen Vardanyan and only knew of him through the media. No factual evidence had been presented linking him to the alleged crimes. “Any court where the rule of law prevails would dismiss such evidence outright. But of course, this is not the case with Azerbaijan’s military court,” he said.
In response to Khachigian’s question about a more vocal position from the Trump administration, Genser emphasized the importance of raising the issue during the Trump-Pashinyan meeting. “Now that Trump has made a public commitment, it is critical to ensure follow-through. I don’t believe Aliyev wants to release them all, and I’ve warned about that. It’s vital they are all freed.”
Genser acknowledged that there’s still a long road ahead but noted that messaging from the White House and State Department is coordinated and signals a willingness to move forward. “Whether they are ready to apply the necessary pressure for a rapid resolution is another matter—and exactly what we must focus on,” he concluded.
Following the nine-month blockade of Artsakh and the ethnic cleansing of its Armenian population in September 2023, Azerbaijan captured several former leaders, including ex-presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan, former state minister Ruben Vardanyan, foreign minister Davit Babayan, and others. The fabricated charges they face could result in life imprisonment. Their sham trial began in Baku on January 17.