Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը Հռոմի պապ Լեոն 14-ի անձնական ներկայացուցչին՝ կարդինալ Ջորջ Կուվակատին կոչ է արել բոլոր հնարավոր միջոցներով հետամուտ լինել Բաքվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կալանավորված Արցախի քաղաքական և ազգային ղեկավարների շուտափույթ ազատ արձակման հրամայականին, հայտնում է Sputnik Արմենիան Cilicia TV-իի վրա հղումով։
«Շատ գոհ կլինենք, եթե Վատիկանը շարունակի միշտ հիշեցնել Ադրբեջանին և միջազգային հանրությանը՝ հայկական եկեղեցիների և պատմամշակութային կոթողների անվտանգ պահպանման կենսական կարևորությունը՝ համաձայն միջազգային օրենքի»,– ասել է Արամ Ա–ն։
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում ընթացող գագաթնաժողովի շրջանակում կայացած այս հանդիպման ժամանակ կաթողիկոսը հատուկ անդրադարձ է կատարել Վատիկանի և Ադրբեջանի միջև ձևավորվող հարաբերություններին։ Նա շեշտել է, որ այդ համատեքստում պետք է արժանի ուշադրություն դարձնել Արցախի հայ բնակչության, նրանց կրոնական կառույցների և մշակութային ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի վարքագծին, որն ըստ նրա՝ համահունչ չէ ո՛չ պատմությանը, ո՛չ էլ ներկա իրողություններին։

Католикос Великого дома Киликии Арам Первый обратился к Ватикану с призывом использовать все возможные средства для скорейшего освобождения находящихся в бакинском заключении лидеров Арцаха.
На встрече с личным представителем Папы Льва XIV кардиналом Джорджем Кувакатом в рамках саммита в Астане Арам Первый также отметил жизненную важность охраны армянских церквей и культурных памятников в соответствии с международным правом.
Он подчеркнул, что в контексте развивающихся отношений Ватикана и Азербайджана необходимо уделять должное внимание поведению Баку по отношению к армянскому населению Арцаха, их религиозным сооружениям и наследию, что, по его словам, не соответствует ни истории, ни нынешним реалиям.