ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին շփոթել է և Հայաստանը անվանել «Ալբանիա»՝ ասելով, թե դադարեցրել է նրա «սարսափելի պատերազմը» Կամբոջայի հետ։
Նա ասել է, թե Ալբանիան (Հայաստան) կռվել է Կամբոջայի հետ, բայց ինքը կանգնեցրել է այդ պատերազմը: Թրամփն այդ մասին ասել է սեպտեմբերի 20–ին Cornerstone ինստիտուտի հիմնադիրների հետ հանդիպմանը, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»։
«Մենք դադարեցրել ենք Կամբոջայի և Ալբանիայի (Հայաստանի) միջև հակամարտությունը։ Այն նոր էր սկսվել և դա վատ կոնֆլիկտ էր…Մենք հիմա ունենք Կամբոջա, Հայաստան։ Մենք ունենք Կոսովո, Սերբիա, Իսրայել, Իրան, Եգիպտոս, Եթովպիա»,- նշել է նա։
Թրամփն արդեն մի քանի անգամ է Հայաստանն Ալբանիա է անվանում , իսկ Ադրբեջանին՝ «Աբերբայջան»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 18–ի ճեպազրույցում, անդրադառնալով Դոնալդ Թրամփի կողմից Հայաստանը որպես Ալբանիա ներկայացնելուն, ասել է, որ ցանկացած մարդ և երկրի ղեկավար իր վրիպակներն ըստ պատեհության ուղղում է և ԱՄՆ նախագահը դա արդեն իսկ արել է, այդ թվում՝ իր թվիթերյան վերջին գրառման մեջ։
Սեպտեմբերի 18–ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին շփոթել է Հայաստանն Ալբանիայի հետ՝ խոսելով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Նա ասել է այդ մասին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։

Speaking on September 20 at a meeting with founders of the Cornerstone Institute, Trump stated that Albania (referring to Armenia) had been at war with Cambodia, and that he had put an end to that conflict. The statement was reported by Komsomolskaya Pravda.
“We stopped the conflict between Cambodia and Albania (Armenia). It had just started, and it was a bad conflict… Now we have Cambodia, Armenia. We have Kosovo, Serbia, Israel, Iran, Egypt, Ethiopia,” Trump said.
This isn’t the first time Trump has referred to Armenia as Albania and called Azerbaijan “Aberbaijan.”
Commenting on Trump’s repeated mix-up, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during a September 18 press briefing that “any person, including a head of state, corrects their slips appropriately,” adding that Trump had already done so, including in his latest post on X.
On September 18, during a joint press conference with UK Prime Minister Keir Starmer, Trump again confused Armenia with Albania while discussing normalization with Azerbaijan. Similar mistakes occurred during a Fox News interview on September 12 and an earlier August interview with American journalist Mark Levin.