Հայաստանից արտահանումն այս տարվա առաջին կիսամյակում նվազել է 52.8 տոկոսով, սակայն հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 10.3 տոկոսով:Այդ մասին հայտարարել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման առաջին վեցամսյակի վերաբերյալ տեղեկանք։
Նախարարի խոսքով․ «Հայաստանից արտահանումը նվազել է 52.8 տոկոսով: Դրա պատճառը ոսկու, արծաթի և պլատինի վերաարտահանման կտրուկ նվազումն է: Իսկ ամենակարևորն ու ուրախալին այն է, որ հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 10.3 տոկոսով», հայտնում է Արմենպրեսը։
Հունվար–հունիսին ապրանքների ներմուծումը նվազել է 38.6 տոկոսով, որը նույնպես պայմանավորված է վերաարտահանման կտրուկ նվազմամբ: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ վերաարտահանման ազդեցությունը հանած՝ ներմուծման աճը կազմել է մոտ 7 տոկոս:
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը օրեր առաջ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտուրը «զգալիորեն կրճատվել է» և մինչև տարեվերջ «գուցե հասնի նախորդ տարվա ցուցանիշների կեսին»։
«Եթե նախորդ տարի առևտուրը կազմել է 12․4 մլրդ դոլար, ապա այս տարի, ամենայն հավանականությամբ, այն կլինի մոտ 6 մլրդ-ի սահմաններում»,–ասել էր Օվերչուկը:

Presenting a mid-year budget performance report at the National Assembly’s financial committee, Finance Minister Vahe Hovhannisyan announced that Armenia’s exports dropped by 52.8% in the first half of 2025.
He explained the decline was due to a sharp fall in re-exports of gold, silver, and platinum. “The most important and encouraging point is that exports of Armenian-origin goods increased by 10.3%,” he said, according to Armenpress.
From January to June, imports fell by 38.6%, also because of the reduced re-export volumes. Excluding this factor, imports actually rose by around 7%.
Recently, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said trade between Russia and Armenia had “significantly decreased” and may end the year at about half of last year’s $12.4 billion, dropping to around $6 billion.