Հայաստանում 2025 թվականի հունվարից մինչև հունիս ընկած ժամանակահատվածում վարձու աշխատողների թիվն ավելացել է 5 տոկոսով: Այդ մասին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով պետբյուջեի առաջին կիսամյակի կատարողականը։
Նախարարի պարզաբանմամբ՝ գրանցված գործազուրկների թիվն այս ժամանակահատվածում շարունակաբար նվազել է, իսկ աշխատաշուկան արձանագրել է դրական տեղաշարժեր, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հունվար–հունիսին վարձու աշխատողների թիվն աճել է 5 տոկոսով՝ հիմնականում պայմանավորված առևտրի, շինարարության, ինչպես նաև պետական կառավարման և պաշտպանության ոլորտներում աշխատողների թվաքանակի աճով»,-ասել է Հովհաննիսյանը։

С января по июнь 2025 года количество наемных работников в Армении выросло на 5%, сообщил министр финансов Ваге Ованнисян на заседании парламентской постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, представляя отчет о выполнении госбюджета за первое полугодие, передает Арменпресс.
По словам министра, в этот период число зарегистрированных безработных продолжало снижаться, а рынок труда демонстрировал положительные сдвиги.
«В январе–июне количество наемных работников увеличилось на 5%, в основном за счет роста занятости в сферах торговли, строительства, государственного управления и обороны», — отметил Ованнисян.