Հայաստանում 2025 թվականի հունվարից մինչև հունիս ընկած ժամանակահատվածում վարձու աշխատողների թիվն ավելացել է 5 տոկոսով: Այդ մասին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով պետբյուջեի առաջին կիսամյակի կատարողականը։
Նախարարի պարզաբանմամբ՝ գրանցված գործազուրկների թիվն այս ժամանակահատվածում շարունակաբար նվազել է, իսկ աշխատաշուկան արձանագրել է դրական տեղաշարժեր, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հունվար–հունիսին վարձու աշխատողների թիվն աճել է 5 տոկոսով՝ հիմնականում պայմանավորված առևտրի, շինարարության, ինչպես նաև պետական կառավարման և պաշտպանության ոլորտներում աշխատողների թվաքանակի աճով»,-ասել է Հովհաննիսյանը։

From January to June 2025, the number of salaried employees in Armenia rose by 5%, Finance Minister Vahe Hovhannisyan told parliament’s Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs while presenting the state budget’s half-year performance, Armenpress reported.
The minister explained that the number of registered unemployed continued to decline during this period, while the labor market showed positive momentum.
“In January–June, the number of salaried workers increased by 5%, mainly due to growth in employment in trade, construction, public administration, and defense,” Hovhannisyan said.