Հայաստանի պետական պարտքը 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում կազմել է 5 տրիլիոն 323 միլիարդ դրամ կամ 13 միլիարդ 852 միլիոն դոլար: Այդ մասին հայտնել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ ներկայացնելով պետական բյուջեի կատարման ընթացքը։
Նրա փոխանցմամբ՝ պետական պարտքը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 4.5 տոկոսով, իսկ դոլարով արտահայտված՝ 7.9 տոկոսով։ Այս տարբերությունը պայմանավորված է դոլարի փոխարժեքի փոփոխությամբ՝ հաշվի առնելով, որ 2024 թվականի ավարտին 1 դոլարը կազմել է 396.6 դրամ, իսկ 2025 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ՝ 384.3 դրամ, գրում է Auroranews.am-ը։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ կառավարության պարտքն աճել է 4.8 տոկոսով, մինչդեռ Կենտրոնական բանկի պարտքը նվազել է 2.2 տոկոսով։ Նախարարի հավաստմամբ՝ պետական պարտքի նոմինալ արժեքը դրամով կազմել է 5 տրիլիոն 323 միլիարդ, իսկ դոլարով՝ 13 միլիարդ 852 միլիոն։
Նա նշել է, որ կառավարական պարտքի ռիսկերն առայժմ մնում են ուղենիշային սահմաններում։ 2025-ի առաջին կիսամյակում միջին կշռված տոկոսադրույքը պահպանվել է 2024 թվականի ավարտի մակարդակում՝ հասնելով 7.2 տոկոսի։
Պարտքի կառուցվածքում ներքին պարտքը գերակշռել է՝ հասնելով 52 տոկոսի, իսկ արտաքին պարտքը կազմել է մնացած 48 տոկոսը։ Դրամային պարտքի տեսակարար կշիռը եղել է 51 տոկոս՝ արտարժութայինի 49 տոկոսի դիմաց։

22 Сентябрь 2025 - 14:59 AMT
По данным министра финансов Ваге Ованнисяна, государственный долг Армении за первое полугодие 2025 года составил 5 триллионов 323 миллиарда драмов или $13,852 миллионов. Он сообщил об этом на заседании постоянной комиссии парламента по финансово‑бюджетным вопросам, представляя выполнение государственного бюджета.
По сравнению с прошлым годом долг вырос на 4,5 % в драмах и на 7,9 % в долларах США. Это связано с изменением курса: в конце 2024 года один доллар равнялся 396,6 драмов, а на 30 июня 2025 ‒ 384,3 драмов.
Долг правительства увеличился на 4,8 %, в то время как долг Центрального банка уменьшился на 2,2 %. Номинальная величина государственного долга составила AMD 5,323 трлн и $13,852 миллионов.
Министр отметил, что риски, связанные с долговыми обязательствами правительства, пока остаются в ориентирных пределах. Средневзвешенная процентная ставка в первом полугодии 2025 года сохранилась на уровне конца 2024 года — около 7,2 %.
В структуре долга внутренний долг преобладает, составив 52 % от общего объёма; внешний долг составляет 48 %. По валюте долговых обязательств на доллары приходится 49 %, на драмы — 51 %.