Սեպտեմբերի 22‑ին Բաքվի ռազմական դատարանում ընթացող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ շինծու գործերով դատական ֆարսի ժամանակ Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը և այլոք հորդորել են դատարանին հարցաքննել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, ԵԱՀԿ ՄԽ հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին։
Դավիթ Մանուկյանը խնդրել է դատարանին կանչել նիստին Փաշինյանին որպես վկա կամ ապահովել նրա մասնակցությունը տեսակապի միջոցով, գրում է APA-ն։
Դավիթ Բաբայանն ասել է․ «Այս մարդիկ մեզ ճանաչում են, և մենք անմիջական կապ ենք ունեցել։ Նրանք շատ լավ վկաներ կլինեն»։
Դավիթ Իշխանյանը խնդրել է որպես վկաներ ներգրավել ռուս խաղաղապահ զորքերի բարձրաստիճան զինվորականների, այդ թվում՝ գեներալներ Մուրադովին, Կոսոբոկովին, Անաշկինին, Վոլկովին, Լենցովին և Կուլակովին։
«Ես մի շարք հարցեր ունեմ նրանց։ Նրանք անմիջական կամ անուղղակի կապ են ունեցել այս 15 մարդկանց հետ, ովքեր այստեղ են։ Կրկնում եմ՝ անմիջական կամ անուղղակի։ Կարծում եմ՝ դատարանն էլ հարցեր կունենա նրանց։ Նույնիսկ եթե դա անհնար լինի, դուք կարող եք ապահովել նրանց մասնակցությունը այստեղ տեսազանգով», — ասել է նա։
Գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վյուսալ Ալիևը նշել է, որ այս պահին ուսումնասիրվում են պաշտպանական կողմի ներկայացրած փաստաթղթերը։
Նա ընդգծվել է, որ այն անձինք, որոնց կանչման համար միջնորդություն է ներկայացրել մեղադրյալ կողմը, որևէ առնչություն չունեն այս պահին քննվող մեղադրանքների հետ։
Այս հիմքով դատախազը խնդրել է մերժել բոլոր միջնորդությունները։
Դատարանի նախագահը, լսելով կողմերին, որոշել է մերժել միջնորդությունները։
Դատական որոշման մեջ նշվել է, որ պաշտպանական կողմը չի նշել, թե ինչ հանգամանքներ պետք է ուսումնասիրվեն, որքանով են դրանք կարևոր և ինչպես են կապված ներկայացված մեղադրանքների հետ։
Ավելի վաղ Փաշինյանին և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին հարցաքննելու միջնորդությամբ էր հանդես եկել Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանը։ Վարդանյանի գործն առանձին է քննվում է։ Նրա միջնորդությունը ևս մերժվել էր։

On September 22, during the ongoing trials at the Baku Military Court against the former political and military leadership of Artsakh, David Babayan, former Foreign Minister of Artsakh, and others urged the court to question Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, the OSCE Minsk Group co-chairs, and Andrzej Kasprzyk, the OSCE Personal Representative.
According to APA, defendant David Manukyan asked the court to summon Pashinyan as a witness or ensure his participation via video link.
David Babayan stated: “These people know us personally and have had direct contact with us. They would be excellent witnesses.”
Another defendant, David Ishkhanyan, requested that senior Russian peacekeeping officers, including Generals Muradov, Kosobokov, Anashkin, Volkov, Lentsov, and Kulakov, be summoned as witnesses.
“I have a number of questions for them. They had either direct or indirect ties to the 15 defendants present here. I repeat that, direct or indirect. I believe the court would have questions for them, too. Even if it’s not possible to summon them in person, you could arrange their participation via video call,” he said.
Senior Assistant to the Prosecutor General, Vusal Aliyev, stated that the documents submitted by the defense are being reviewed, but emphasized that none of the proposed witnesses had any connection to the charges under consideration.
Based on this, the prosecution requested that the court reject all motions.
After hearing both sides, the court ruled to deny all requests.
The court stated that the defense failed to specify which facts needed examination, why they were important, and how they were relevant to the charges.
Previously, the defense lawyer of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan also petitioned to question Pashinyan and the OSCE Minsk Group co-chairs. That request was also denied, and Vardanyan’s case is being tried separately.