ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի բանկային ակտիվները (տրված վարկեր և այլ եկամուտներ) այժմ գերազանցում են երկրի համախառն ներքին արդյունքը։ Այդ մասին նա ասել է Հանրապետության բանկերի միության ամենամյա համաժողովում։
Նրա գնահատմամբ՝ եթե 2000-ականների սկզբին այդ հարաբերակցությունը կազմում էր ընդամենը 20 տոկոս, ապա այսօր այն անցել է ՀՆԱ-ի շեմը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Գալստյանը հիշեցրել է, որ տարիների ընթացքում համակարգում ստեղծվել են կարևոր ինստիտուտներ՝ ավանդների երաշխավորման հիմնադրամ, վարկային բյուրո, վճարահաշվարկային ենթակառուցվածքներ, ֆինանսական օմբուդսմենի գրասենյակ և սպառողների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներ։
ԿԲ ղեկավարը շեշտել է, որ բանկերը պարտավոր են շարունակել այդ հիմքի վրա զարգանալ, ընդլայնել ենթակառուցվածքները, արդյունավետորեն կառավարել տնտեսական ու քաղաքական աճող ռիսկերը և անցնել թվային տրանսֆորմացիայի։ Նրա խոսքով, դա պահանջում է ճկունություն և նորարարական մոտեցում։
2024 թվականին բանկային համակարգի ակտիվների ծավալը կազմել է 11 տրիլիոն 35 միլիարդ դրամ (28,7 միլիարդ դոլար), մինչդեռ ՀՆԱ-ն կազմել է 10 տրիլիոն 127 միլիարդ դրամ (26,3 միլիարդ դոլար)։

Martin Galstyan, the head of Armenia’s Central Bank, announced that the country’s banking assets, loans and other income, now surpass its gross domestic product. He made the statement at the annual congress of the Union of Banks of Armenia, Sputnik Armenia reported.
According to Galstyan, while the ratio stood at only 20% in the early 2000s, today banking assets have exceeded the size of Armenia’s GDP.
He noted that over the years, key institutions have been established in the financial system, including the Deposit Guarantee Fund, credit bureau, payment and settlement infrastructure, the office of the financial ombudsman, and mechanisms for consumer protection.
Galstyan stressed that banks must continue building on this foundation, expand infrastructure, manage rising economic and political risks effectively, and undergo digital transformation. This, he said, requires flexibility and innovative approaches.
In 2024, the total volume of banking system assets reached 11.035 trillion drams ($28.7 billion), compared to a GDP of 10.127 trillion drams ($26.3 billion).