ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի բանկային ակտիվները (տրված վարկեր և այլ եկամուտներ) այժմ գերազանցում են երկրի համախառն ներքին արդյունքը։ Այդ մասին նա ասել է Հանրապետության բանկերի միության ամենամյա համաժողովում։
Նրա գնահատմամբ՝ եթե 2000-ականների սկզբին այդ հարաբերակցությունը կազմում էր ընդամենը 20 տոկոս, ապա այսօր այն անցել է ՀՆԱ-ի շեմը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Գալստյանը հիշեցրել է, որ տարիների ընթացքում համակարգում ստեղծվել են կարևոր ինստիտուտներ՝ ավանդների երաշխավորման հիմնադրամ, վարկային բյուրո, վճարահաշվարկային ենթակառուցվածքներ, ֆինանսական օմբուդսմենի գրասենյակ և սպառողների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներ։
ԿԲ ղեկավարը շեշտել է, որ բանկերը պարտավոր են շարունակել այդ հիմքի վրա զարգանալ, ընդլայնել ենթակառուցվածքները, արդյունավետորեն կառավարել տնտեսական ու քաղաքական աճող ռիսկերը և անցնել թվային տրանսֆորմացիայի։ Նրա խոսքով, դա պահանջում է ճկունություն և նորարարական մոտեցում։
2024 թվականին բանկային համակարգի ակտիվների ծավալը կազմել է 11 տրիլիոն 35 միլիարդ դրամ (28,7 միլիարդ դոլար), մինչդեռ ՀՆԱ-ն կազմել է 10 տրիլիոն 127 միլիարդ դրամ (26,3 միլիարդ դոլար)։

На ежегодном съезде Союза банков Армении Галстян сообщил, что объём банковских активов (выданные кредиты и прочие доходы) превысил показатель валового внутреннего продукта, передаёт Sputnik Армения.
По его словам, если в начале 2000-х годов соотношение составляло лишь 20%, то сегодня банковские активы уже превысили уровень ВВП страны.
Галстян напомнил, что за прошедшие годы в системе были созданы важные институты: Фонд гарантирования вкладов, кредитное бюро, платёжно-расчётная инфраструктура, офис финансового омбудсмена и механизмы защиты прав потребителей.
Глава ЦБ подчеркнул, что банкам необходимо и дальше развиваться на этой основе, расширять инфраструктуру, эффективно управлять растущими экономическими и политическими рисками и переходить к цифровой трансформации, что требует гибкости и инновационного подхода.
В 2024 году объём активов банковской системы составил 11,035 трлн драмов ($28,7 млрд), тогда как ВВП — 10,127 трлн драмов ($26,3 млрд).